کیش چشم انتظار بهار

به گزارش ایرنا، تابستان امسال کیش به علت حوادث طبیعی همچون زلزله هرمزگان، مشکلات ناوگان حمل و نقل هوایی کشور به دلیل تحریم ها، استفاده از توان این ناوگان در تردد زائران حج و اربعین حسینی و گرانی بلیط شاهد کاهش حضور مسافران بود.

علاوه بر آن عدم استقبال شرکت های هواپیمایی برای برقراری پرواز به کیش به دلیل دمای بالای هوا در تابستان به منظور جلوگیری از استهلاک و روند واگذاری شرکت کیش ایر به بخش خصوصی دیگر دلایلی بود که به این وضعیت دامن زد.

رایزنی ها برای افزایش تعداد پروازها به کیش برای جابجایی مسافران و کیشوندان از نقاط مختلف کشور به این جزیره مرجانی از ابتدای بروز این مشکلات آغاز شد اما تا چندی پیش افت و خیز در تعداد پروازهای فرودگاه بین المللی جزیره کیش به صورت محسوسی وجود داشت.

هم اکنون با تلاش های انجام یافته وضعیت پروازها در این جزیره کمی بهبود پیدا کرده و به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، به منظور توسعه خدمات حمل و نقل هوایی سه شرکت هواپیمایی جدید فعالیت خود برای حمل و نقل مسافران فرودگاه این جزیره را آغاز کردند.

مهدی کشاورز افزود: به دلایل مختلفی از جمله تحریم و چالش های ناوگان هواپیمایی شرکت های داخلی و تعداد پروازهای فرودگاه بین المللی کیش مشکلاتی برای کیشوندان به وجود آمده بود که در این راستا رایزنی برای افزایش فعالیت ایرلاین ها به مبدا و مقصد این جزیره انجام شده است.

وی افزود: همچنین علاوه بر آغاز فعالیت سه ایرلاین، برخی از شرکت های هواپیمایی قول داده اند در آینده نزدیک میزان فعالیت خود را پس از بازگشت هواپیماهای جدید به مدار فعالیت در حمل و نقل مسافران به جزیره کیش مشارکت بیشتری داشته باشند.

کشاورز با بیان اینکه به دنبال لغو واگذاری شرکت کیش ایر به بخش خصوصی هستیم یادآور شد: با پیگیری های انجام شده هم اکنون ۷۰ درصد فعالیت شرکت هواپیمایی کیش ایر به مبدا و مقصد این جزیره انجام می شود و افزایش این فعالیت به ۹۰ درصد نیز در دستور کار است.

رسیدن میانگین پروازهای فرودگاه کیش به ۵۵ مورد

سرپرست شرکت فرودگاه و بنادر کیش نیز در این ارتباط با بیان اینکه علی رغم مشکلات ناوگان حمل و نقل هواپیمایی تنها مربوط به این جزیره نبوده و این چالش دامنگیر تمام مردم کشور است یادآور شد: هم اکنون با تلاش های انجام شده از فرودگاه های استان های پر تردد به این جزیره پروازهای مختلفی دایر شده و یا خواهد شد.

عزت الله محمدی یادآور شد: براساس آمار مرداد ماه میانگین پروازهای انجام شده در فرودگاه بین المللی کیش روزانه حدود ۳۰ پرواز بود که با همکاری شرکت های هواپیمایی کشور این میانگین در شهریور به ۵۵ پرواز در هر روز رسیده است.

وی افزود: این افزایش نشان از بهبود وضعیت پروازها برای جابجایی مسافران در این جزیره بوده و با توجه به تداوم رایزنی ها در مهرماه نیز این روند بهتر از زمان حاضر پیش بینی می شود.

وی پیگیری فعالیت کیش ایر با پایه فعالیت در کیش را از دیگر دستورکارهای پیش رو عنوان کرد و یادآور شد: مقرر شده در ۲۰ روز آینده یک فروند فوکر اورهال شده صرفا در این جزیره فعالیت کند و علاوه بر آن با انجام تعمیرات اساسی یک فروند ایر باس ۳۲۱ از ۲ ماه آینده به ناوگان این شرکت اضافه می شود.

تقویت فعالیت کیش ایر در جزیره مرجانی

شرکت هواپیمایی کیش ایر به عنوان مهمترین بازوی زیرساختی حمل و نقل در این جزیره نیز رکن دیگر بهبود ارایه خدمات به مسافران است که معاون بازرگانی این شرکت هواپیمایی از تقویت ناوگان با هواپیماهای ایرباس و فوکر برای افزایش پروازها به مقصد کیش خبر داد.

رامین کاشف آذر گفت: براساس مذاکرات با مسوولان فرودگاه کیش و سازمان منطقه آزاد کیش بزودی پروازهای شرکت هواپیمایی کیش از مبدا و مقصد کیش افزایش خواهد پیدا می کند .

وی یادآور شد: همچنین پس از بازگشت زائران اربعین حسینی، توان بیشتری در هفته‌های پیش رو تا انتهای سال برای تردد مسافران به جزیره کیش اختصاص خواهد یافت.

گردشگری نبض تپنده کیش است به گونه ای برخی از صاحبنظران باور دارند این صنعت ۸۰ درصد اقتصاد این جزیره مرجانی را به خود اختصاص داده و انتظار می رود با تحقق بیش از پیش این وعده ها در نیمه دوم سال که همه از آن به عنوان فصل بهار در کیش یاد می کنند خسارت های ناشی از عدم حضور مسافران در روزهای گذشته جبران شود.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.