پنج موقف برای زائران خارجی در خراسان جنوبی پیش‌بینی شد

علیرضا عباس‌زاده روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از آماده‌سازی مواکب پذیرایی از زائران خارجی اربعین در بیرجند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پنج موقف اصلی به عنوان محل ارایه خدمات برای زائران در شهرهای خضری دشت بیاض، قاین، بیرجند و نهبندان پیش‌بینی شده که شرایط لازم برای پذیرایی امسال باید آماده شود و به‌رغم مشکلاتی که وجود دارد باید برای سال آینده آمادگی کامل داشته باشیم.

وی گفت: به دلیل اینکه در پایان ماه صفر هم زائران داخلی و هم زائران افغانستان و پاکستان را پذیرا هستیم باید این آمادگی را داشته باشیم و محل‌های توقف و موکب‌های پذیرایی و خدمات‌رسانی آماده باشد.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: مهمترین مواکب در مسیر سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی و خراسان رضوی است زیرا عمدتا زائران کشورهای خارجی از این مسیر تردد می‌کنند.

وی افزود: پیشنهاد این است که در قالب طرح میقات الرضا یعنی مسیری که به عنوان موقف‌های زیارت امام رضا (ع) پیش‌بینی می‌شود از ۲ محور زاهدان – بیرجند – مشهد و طبس – فردوس امکانات مورد نیاز ساماندهی شود.

عباس‌زاده یادآور شد: پایان ماه صفر برای ما در خراسان جنوبی موضوعیت دارد همچون اربعین که برای عراقی‌ها موضوعیت دارد و از جهت مسافران زیادی که سالانه برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) از این محورها عبور می‌کنند، باید مکان‌هایی برای پذیرش مسافران آماده شود.

وی گفت: از جهت ایمنی جاده‌ها نیز در کمیسیون مربوطه باید شرایطی آماده شود که کاربران جاده‌ای بهترین شرایط ایمنی را برای رانندگی داشته باشند و یکی از شرایط، استقرار همین جایگاه‌ها به عنوان محلی برای توقف و استراحت است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی امروز از موکب‌های مستقر در مسیر تردد زائران افغانستانی و پاکستانی از شهرستان‌های نهبندان تا قاینات و بیرجند بازدید کرد.

خراسان جنوبی مسیر عبور زائران کشورهای همسایه شرقی به سمت عراق است و نزدیک اربعین هر سال زائران پاکستانی و افغانستانی میهمان مردم این استان مرزی هستند.

این استان با ۱۱ شهرستان به طول ۳۳۱ کیلومتر با کشور افغانستان مرز مشترک دارد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.