موارد مثبت شده آزمایشهای کرونا در خراسان رضوی به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمدحسن درخشان افزود: اگر چه میزان ابتلا و بیماری در موج هفتم شیوع ویروس کرونا نسبت به سایر موجها بیشتر بود اما واکسیناسیون گسترده صورت گرفته از وضعیت شدید بیماری و آمار مرگ و میر زیاد جلوگیری کرد و هم اکنون میزان و آمار ابتلا، بستری و فوتی ناشی از ابتلا به کرونا روندی کاهشی دارد.

وی ادامه داد: کاهش آمارها گرچه خبر بسیار خوبی بوده است اما این موضوع نباید به معنای پایان بحران کرونا و وجود عادی انگاری در جامعه تلقی شود چرا که ما در موج‌های قبلی از این باور غلط آسیب دیدیم و اگر می‌خواهیم که موج هشتم از راه نرسد باید نسبت به عدم تکرار اشتباهات قبل مقید باشیم.

مدیر توسعه و ارتقای شبکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیشترین بستری‌ها و فوتی‌های موج هفتم، افراد واکسن نزده و واکسن ناقص بودند به همین دلیل دریافت دُز چهارم، ۶ ماه پس از تزریق دُز سوم بسیار مورد تاکید است.

درخشان افزود: همچنین برای افرادی که برنامه واکسیناسیون آنها به صورت مرتب انجام نشده است دریافت دز یادآور واکسن کرونا مورد تاکید است و طبق تأکید وزیر بهداشت تا پایان بحران کرونا که زمان آن مشخص نیست باید حداقل سالی یک بار واکسن یادآور دریافت شود.

وی ادامه داد: هم اکنون هیچ‌گونه کمبودی در واکسن کرونا وجود ندارد و انواع واکسن‌های کرونا در مراکز واکسیناسیون موجود است و رسیدن به آمارهای قابل قبول در این خصوص، تنها نیازمند حضور گسترده مردم است.

مدیر توسعه و ارتقای شبکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به شیوع آنفلوآنزا و بیماری‌های ویروسی دیگر در کنار ویروس کرونا استفاده از ماسک در ایام اربعین حسینی و دهه پایانی ماه صفر که اوج حضور زائران سواره و پیاده در مشهد است بسیار مورد تأکید است.

درخشان با تاکید بر این که در این روزها زائران ایرانی و غیر ایرانی زیادی در مسیرهای منتهی به کربلای معلی حضور دارند که عدد آنها افزون بر ۵۰ میلیون نفر اعلام شده است افزود: با توجه به گرمای شدید هوا در کشور عراق و وجود ویروس کرونا، به تمامی زائران پیاده توصیه می‌شود در طول زمان سفر و از آغاز تا پایان آن، تمامی نکات بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک، تغذیه سالم و حضور در محل‌های با تهویه مناسب را در دستور کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: همچنین از تمامی زائران اربعین می‌خواهیم که در زمان ورود به مرزهای زمینی و هوایی با نیروهای بهداشتی همکاری لازم کنند تا سلامت خود و اطرافیانشان به خطر نیفتد و در زمان بازگشت هیچ برنامه‌ای اعم از دید و بازدید، روبوسی، مهمانی و دورهمی نداشته باشند.

مدیر توسعه و ارتقای شبکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این که از روزهای آینده سیل جمعیت زائران پیاده و سواره امام رضا(ع) را در مشهد شاهد خواهیم بود گفت: همانند عزاداران حسینی از عزاداران رضوی می‌خواهیم که در مشهد و تمامی شهرها و جاده‌های منتهی به این شهر مقدس خود را ملزم به رعایت تمامی نکات بهداشتی و در رأس همه آنها استفاده از ماسک بدانند و درصورت عدم رعایت دیگران، به آنها تذکر دهند زیرا معتقدیم، تذکری که از سوی خود مردم داده می‌شود بسیار اثربخش‌تر از تذکری است که یک فرد مسوول یا بازرس می‌دهد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.