فراخوان پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد

به گزارش ایرنا از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به صورت غیررقابتی از ۲۰ تا ۲۵ آبان ماه در شهر کرمان برگزار خواهد شد.

این جشنواره به دبیری محمدعلی مرآتی و با حمایت دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری انجمن موسیقی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار می‌شود.

در فراخوان این جشنواره آمده است: «سابقه خانواده بزرگ تاریخی «ایران فرهنگی» در گذشته، شامل محدوده‌ای از کناره‌های سند تا قفقاز از یک سو، و آناتولی و بین‌النهرین تا ماوراءالنهر از سوی دیگر بوده است. پدیده‌های موسیقایی در این منطقه تاریخی هویت‌ساز، شامل کشورهای بسیاری است که همگی سهمی به سزا در رشد و هماهنگی این تشکل بزرگ فرهنگی داشته‌اند و می‌توان آن را در گفتمانی عمیق‌تر به عنوان «گفتمان موسیقایی جهان اسلام» مطرح کرد.

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با قابلیتی گسترده از نمایندگان سنت‌های موسیقایی کشورهای همسایه دعوت می‌کند تا در یک سازوکار علمی_ هنری، این وحدت گفتمان موسیقایی جهان اسلام را ترسیم کرده و آن را در قالب‌های گوناگون به گوش برسانند. هدف اصلی این جشنواره، بدون برتری‌طلبی یک فرهنگ موسیقایی بر دیگری، پرداختن به اشتراکات موسیقایی جوامع مسلمان در حوزه ایران فرهنگی کهن و چیدمان این رنگین کمان فرهنگی، در یک میدان هنری برای نشان دادن وحدت بزرگ اسلامی است.

این جشنواره از ۲۰ تا ۲۵ آبان برابر با ۱۱ تا ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲ در شهر کرمان و در گستره ملی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به صورت غیررقابتی برگزار خواهد شد. ستاد پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی با انتشار این فراخوان از تمامی هنرمندان حوزه موسیقی اقوام داخلی و خارجی (حوزه ایران فرهنگی جهان اسلام) در عرصه‌های فعالیت‌های اجرای صحنه‌ای و پژوهشی دعوت می‌کند در صورت تمایل، با مطالعه دقیق این فراخوان و ارسال آثار و مدارک لازم برای شرکت در جشنواره اعلام آمادگی کرده و در برگزاری هر چه پربارتر این رویداد مشارکت کنند.

درخواست‌های ارسالی پس از بررسی و تأیید کارشناسان «هیئت انتخاب آثار و گروه‌ها» امکان دعوت به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی را خواهند یافت. پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی در دو بخش «اجرای صحنه‌ای» و «فعالیت‌های پژوهشی» برگزار خواهد شد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.