سرعت تندباد در مهاباد و اشنویه به ۶۵ کیلومتر در ساعت رسید

اردلان محمدپور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پدیده وزش تند باد از روز گذشته در منطقه ایجاد شده و در این مدت بیشترین شدت وزش باد در مهاباد و اشنویه با سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه وزش باد در سایر ایستگاه‌های استان ثبت شده است، افزود: شدت وزش باد در این ایستگاه زیاد قابل توجه نبوده و بعد از مهاباد و اشنویه، شدت وزش با در خوی به ۵۸ کیلومتر در ساعت رسید.

محمدپور پیش بینی کرد تا اواخر امروز وزش تند باد در منطقه تداوم داشته باشد و از فردا از سرعت آن کاسته شود ضمن اینکه در این مدت سه تا پنج درجه سانتی‌گراد دمای هوای آذربایجان‌غربی نیز کاهش یافته تا پایان هفته خنک‌تری پیش رو داشته باشیم.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: در شبانه روز گذشته ارومیه و نقده با حداقل دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین شهرهای آذربایجان غربی، پلدشت با دمای ۳۸ درجه گرمترین شهر استان و در همین مدت دمای هوای مهاباد نیز بین ۲۰ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.

وزش تندباد در این فصل از سال که هنوز برخی محصولات زراعی و باغی برداشت نشده است، می تواند باعث بروز خسارت به محصول و حتی شکسته شدن شاخ و برگ درختان شود.

در شهرستان های جنوبی استان که عمده محصول باغی این منطقه سیب است و هنوز فصل برداشت آن آغاز نشده، وزش تند باد باعث افتادن محصول از درخت و تبدیل شدن سیب مرغوب به میوه زیردرختی می‌شود.

به گزارش ایرنا، ایستگاه هواشناسی مهاباد در سال ۱۳۳۵ به عنوان ایستگاه باران‌سنجی راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۶۴ به ایستگاه سینوپتیک (اصلی) ارتقا یافت و در طول شبانه روز (هر ساعت یک بار) تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود.

شهرستان مهاباد علاوه این ایستگاه هواشناسی سینوپتیک، دارای هفت ایستگاه باران سنجی است.

شهرستان مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و ۱۲۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.