«دولت قانون» عراق: به نامزدی «السودانی» پایبندیم/ تغییر نامزدی مطرح نیست

به گزارش ایرنا، «جاسم محمد جعفر » امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «المعلومه» عراق، هرگونه تلاش چارچوب هماهنگی برای تغییر نامزدی محمد شیاع السودانی برای تصدی پست نخست‌وزیر را تکذیب کرد و گفت: «شایعات مطرح شده درباره تلاش چارچوب هماهنگی برای جایگزینی فرد دیگری برای نامزدی پست نخست وزیری به جای محمد شیاع السودانی، صحت ندارد و چنین مسئله‌ای برای ائتلاف دولت قانون یا گروه‌های چارچوب هماهنگی قابل بحث نیست».

عضو ارشد ائتلاف دولت قانون تصریح کرد: «چارچوب هماهنگی و ائتلاف دولت قانون همچنان به نامزدی السودانی برای پست نخست وزیری پایبند است».

وی اضافه کرد: «در هر صورت، جایگزینی محمد شیاع السودانی امری دشوار است، زیرا این کار به توافق جدیدی نیاز دارد و زمان زیادی طول خواهد کشید».

پیشتر نیز چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی عراق دوشنبه‌ شب گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به نامزدی گزینه خود (محمد شیاع السودانی) برای تصدی سمت نخست‌وزیری کاملا پایبند است.

در ادامه این بیانیه کوتاه آمده است: ارتباطات ما با احزاب و گروه‌های سیاسی عراق درباره تشکیل دولت به تفاهمات پیشرفته‌ای رسیده است.

چارچوب هماهنگی شامگاه دوشنبه نیز بر ادامه گفت‌وگوی خود با تمامی طرف‌ها درباره لزوم ازسرگیری فعالیت نهادهای دولتی و همچنین تشکیل دولت دارای اختیارات کامل تأکید کرد.

گروه شیعی مزبور همچنین از برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق حمایت کرد و از مواضع حزب دموکرات کردستان و ائتلاف السیاده (حاکمیت) مبتنی بر پایندی آنها به «گزینه قانونی» در انتخابات زودهنگام تقدیر کرد.

پیشتر، ائتلاف اهل سنت السیاده (حاکمیت) به رهبری الخنجر و الحلبوسی و حزب دموکرات کردستان به رهبری بارزانی به عنوان متحدان مقتدی صدر بر اهمیت برگزاری انتخابات زودهنگام پس از تشکیل دولتی با اختیارات کامل تأکید و بر لزوم تداوم فعالیت پارلمان تا زمان برگزاری انتخابات توافق کرده بودند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.