دادستان قزوین: بیش از پنج هزار پرونده در مراجع قضایی و انتظامی استان مصالحه شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسین رجبی روز چهارشنبه در بازدید از اردوگاه کاردرمانی آراسنج شهرستان بویین زهرا و در جمع مددجویان،افزود: وقتی فردی به دلیل لغزش به زندان گرفتار می شود نباید در همنشینی با محکومان سابقه دار و کسانی که تکرار و تعدد جرم دارند، به فکر وقوع جرائم دیگر پس از خروج باشد زیرا سرانجامی جز زندان در انتظار او نیست و قطعاً اگر بار دیگر مرتکب جرم شود، قانون نسبت به او سختگیری خواهد کرد و از نهادهای ارفاقی نیز محروم می شود.
وی افزود: زندان محلی برای اصلاح و بازپروری فرد مجرم است و محکومان از لحظه ورود به زندان باید خود را در مسیر رشد و تعالی قرار دهند و قطعاً دستگاه قضایی نیز از مددجویان اصلاح شده با بهره گیری از نهادهای ارفاقی حمایت خواهد کرد.
این مقام قضایی استان در ادامه بیان داشت: بارها تاکید کرده ایم که دستگاه قضایی استان از زمانی که فردی به زندان گرفتار می شود برای آزادی او تلاش می کند، اما این در شرایطی است که خود مددجو نیز با اصلاح پذیری شرایط را فراهم کند.
دادستان مرکز استان تاکید کرد: دوره تحول و تعالی در دستگاه قضایی استان آغاز شده و همانگونه که طی هفته های اخیر شاهد آزادی 200 نفر از مددجویان زندان مرکزی قزوین بودیم؛ نهضت کاهش جمعیت کیفری در استان با جدیت پیگیری می شود و قطعاً اگر احراز شود مددجویی در مسیر اصلاح قرار گرفته، همه تلاش های خود را برای آزادی او به کار خواهیم گرفت.
رجبی همچنین اظهار داشت: کاهش جمعیت کیفری زندان هم از حیث کاهش ورودی و هم آزادی زندانیان در دادستانی قزوین هدفگذاری شده و یکی از عوامل دستیابی به اهداف مورد نظر، ایجاد صلح و سازش و اصلاح ذات البین میان اصحاب دعوا است و این موضوع در مراجع قضایی و انتظامی با جدیت دنبال می شود.
این مقام مسئول یادآور شد: یکی دیگر از برنامه های دادستانی در راستای کاهش جمعیت کیفری، ایجاد کارگاه های اشتغالزایی در کنار کمپ های ترک اعتیاد است، زیرا بسیاری از جرائم ناشی از اعتیاد است و اگر برای دوران پس از خروج افراد از مراکز ترک اعتیاد برنامه ای نداشته باشیم، بدون شک مجدداً به سمت وقوع جرائم سوق پیدا کرده و به زندان گرفتار می شوند و بدون شک این موضوع با همه سنگ اندازی ها تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد و باید تمامی دستگاه ها در جهت تحقق آن همراه شوند، زیرا به نفع جامعه است.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه محکومان در زندان مجازات می شوند، خانواده آنها نیز به لحاظ مسائل روانی و معیشتی به صورت غیر مستقیم در معرض این مجازات قرار می گیرند و گاهی به دلیل برخی آسیب های اجتماعی مرتکب جرم شده و به زندان گرفتار می شوند بنابراین به همه مددجویان توصیه می کنیم که با اصلاح پذیری و رعایت قوانین و مقررات زندان، در نهضت کاهش جمعیت کیفری شرایط آزادی خود را تسهیل کنند، تا بتوانند هرچه سریعتر در کنار کانون خانواده قرار گیرند.
در این بازدید معاون دادستان قزوین، مدیرکل زندان های استان، رییس زندان مرکزی قزوین و رییس اردوگاه کار درمانی آراسنج نیز حضور داشتند و درخواست های مددجویان دریافت و مقرر شد به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.