خبرهای مهم قضایی چهارمحال و بختیاری

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری، رییس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری از بخشش یک زندانی محکوم به قصاص نفس از سوی خانواده و اولیای دم خبر داد.

احمد رضا بهرامی افزود: در سال ۱۳۹۷ به دنبال یک فقره درگیری خانوادگی فردی ۶۰ ساله به قتل رسید که بلافاصله مراتب دستگیری متهم آغاز و با تشکیل پرونده کیفری، رسیدگی به جرم وی شروع شد.

وی افزود: پس از انجام مراحل دادرسی و رسیدگی‌های قضایی، متهم پرونده با رأی دادگاه به قصاص نفس با چوبه دار و پرداخت دیه در حق اولیای دم محکوم و این رأی در دیوان عالی کشور نیز تأیید شد.

رییس کل دادگستری استان یادآور شد: پس از صدور رأی، تلاش‌های بسیاری از سوی اعضای شوراهای حل اختلاف برای دریافت رضایت از خانواده مقتول صورت گرفت؛ که سرانجام با وساطت و میانجی‌گری‌های خیراندیشان و مصلحین شوراهای حل اختلاف شهرستان بروجن، اولیای دم به حرمت سیدالشهدا و به عشق امام حسین(ع) از حق قانونی و شرعی خود برای قصاص محکوم علیه گذشت کردند.

بهرامی از اقدامات مرکز توسعه حل اختلاف استان برای حل و فصل دعاوی و برقراری صلح و آشتی میان اصحاب دعاوی از اقدام انسان‌دوستانه خانواده مقتول که با گذشت خود ضمن اعطای حیات انسانی به فرد خطاکار، زمینه توسعه و گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه را فراهم کردند، قدردانی کرد.

رییس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری همچنین اظهار داشت:پیگیری‌ها و تلاش‌های خیرخواهانه اعضای شوراهای حل اختلاف، مسوولان قضایی و معتمدان مردمی، موجب شد تا در یک فقره پرونده قتل عمد اولیای دم از حق خود برای قصاص محکوم علیه گذشت کنند.

بهرامی ادامه داد: این اقدام خداپسندانه در پی تلاش‌های رییس دادگستری و اعضای شوراهای حل اختلاف شهرستان لردگان و با میانجی‌گری‌های معتمدین و ریش سفیدان منطقه پس از گذشت سه سال به ثمر نشست و سرانجام اولیای دم به عشق و حرمت امام حسین(ع) بزرگوارانه رضایت بی‌قید و شرط خود را برای رهایی محکوم علیه از قصاص اعلام کردند.

بررسی واگذاری اراضی به صنایع نیمه مزاحم هفشجان

همچنین با حضور شهردار و اعضای شورای شهر هفشجان موضوع نحوه تخصیص و واگذاری اراضی به صنایع نیمه مزاحم این شهر بررسی و نسبت به چگونگی اجرای قانون حدنگار و طرح کاداستر اراضی ملی و کشاورزی تصمیم‌گیری شد.

در این جلسه که به ریاست رییس کل دادگستری استان برگزار شد مقرر شد کارگروهی متشکل از دستگاه‌های نظارتی و مدیران شهری شهر هفشجان با محوریت دادستان مرکز استان جوانب موضوع واگذاری اراضی را به صورت تخصصی بررسی و گزارش حاصله را به دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت المال ارائه کنند.

همچنین با توجه به لزوم اجرای قانون حدنگار و اجرای طرح کاداستر اراضی ملی، دولتی و کشاورزی مقرر شد، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان از ظرفیت ائمه جمعه، اعضای شوراهای اسلامی شهر، شوراهای حل اختلاف و معتمدین مردم استفاده و از طریق رسانه‌ها، اشخاص را به اخذ سند رسمی و طرح کاداستر تشویق کند.

در این راستا اداره کل بازرسی استان نیز موظف شد موضوع ترک فعل مدیرانی را که نسبت به انجام وظایف قانونی خود اهمال داشته‌اند پیگیری و مراتب را به مراجع اداری و قضایی گزارش کند.

اعلام رای کارمند خاطی در چهارمحال و بختیاری

براساس اعلام روابط عمومی بازرسی کل چهارمحال و بختیاری؛ مستند به بررسی‌های صورت گرفته پیرامون عملکرد سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، یکی از سوء جریان‌های کشف شده توسط بازرسان بازرسی کل استان، کشف اختلاس از محل اعتبارات عمرانی بوده که پس از انجام بازرسی و ارسال گزارش به مبادی ذی‌ربط و اعلام جرم در مرجع قضایی، نتیجه بازرسی‌ها منجر به صدور دادنامه محکومیت قطعی برای یکی از کارکنان اداره کل مذکور با مجازات سه سال حبس، انفصال دائم از خدمات دولتی، رد و استرداد وجوه اختلاس به صندوق دولت و پرداخت جزای نقدی شده است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.