حملات بالگردهای ترکیه به استان دهوک عراق

به گزارش ایرنا از تارنمای شفق نیوز عراق، بالگردهای ترکیه به صورت گسترده مناطقی در ارتفاعات متین واقع در استان دهوک در اقلیم کردستان عراق را به بهانه حمله به عناصر پ. ک.ک هدف قرار داد.

بر اساس این گزارش، در پی حملات هوایی ارتش ترکیه، آتش سوزی‌های گسترده‌ای در جنگل‌ها و مزارع اهالی روستاهای سکری و سرکلی واقع در منطقه نیهلی شهرستان عمادیه در شمال دهوک روی داد.

گروه‌های امداد و نجات اعلام کردند به دلیل این که منطقه صحنه نبرد بین ارتش ترکیه و عناصر حزب کارگران کردستان (پ. ک.ک) است، امکان دسترسی به این مناطق را ندارند.

حملات ترکیه به شمال عراق به بهانه مبارزه با عناصر پ. ک.ک با وجود هشدار چند باره مقامات عراق همچنان ادامه دارد.

ترکیه از ۱۸ آوریل (حدود ۷۰ روز پیش) دور جدید حمله به شمال عراق را به بهانه تعقیب و سرکوب عناصر حزب کارگران کردستان (پ ک ک) آغاز کرده است.

عمده این حملات بر مناطق «متینا»، «الزاب» و «أفشین ـ باسیان» در اقلیم کردستان عراق متمرکز شده است؛ هرچند ترکیه حملاتی هم به مناطق دیگر مانند سنجار در استان نینوا انجام داده است.

حملات اخیر ترکیه به شمال عراق به کشته شدن شماری از غیرنظامیان عرای از جمله یک کودک منجر شد.

بغداد حملات ترکیه را مصداق تجاوزگری به خاک عراق خوانده و خواستار خروج نظامیان این کشور از شمال عراق شده‌ است.

در ماه‌های اخیر و با تشدید حملات ترکیه به شمال عراق در قالب عملیات معروف به «پنجه قفل»، برخی گروه‌های عراقی در صدد مقابله به مثل برآمده و در مقیاس محدودتر به این حملات ترکیه واکنش نشان داده‌اند.

دولت و مقام‌های عراقی تاکنون بارها از ترکیه خواسته‌اند که به اشغالگری خود در شمال عراق پایان داده و نیروهای خود را خارج کند.

آنها همچنین حملات هوایی و توپخانه‌ای مکرر ارتش ترکیه به شمال عراق را نقض حاکمیت کشورشان دانسته و خواهان پایان دادن به آن شده‌اند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.