تمام امکانات برای بازگشت زائران اربعین از مرز رسمی خسروی آماده است

«فریبرز کرمی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مستقر در مرز خسروی، با اشاره به اینکه روند بازگشت زائران اربعین حسینی به کشور آغاز شده است، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹ هزار و ۵۰۰ زائر از طریق مرز خسروی وارد کشور شده‌اند.

وی افزود: همچنین در این مدت زمانی ۱۱ هزار و ۵۰۰ زائر اربعین از کشور خارج شدند که نشان می دهند موج ورود زائران آغاز شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه با اشاره به افزایش قابل توجه تردد زائران، توضیح داد: میزان تردد زائران اربعین در محورهای منتهی به مرز خسروی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش یافته است که حجم قابل توجهی را شامل می شود.

کرمی به اعزام اتوبوس ها به کشور عراق برای جابجایی زائران اربعین حسینی در این کشور اشاره کرد و گفت: براساس آمارها ۲۳۰ دستگاه اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین حسینی به کشور عراق رفته اند تا در روند جابجایی زائران تسهیل ایجاد شود.

به گفته وی ۱۸۰ دستگاه اتوبوس نیز در استان کرمانشاه روند جابحایی زائران اربعین حسینی به سمت مرزهای خسروی و مهران و بر عکس را انجام می دهند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه با اشاره به اینکه برای تسهیل در تردد ها از یگان های ارتش و سپاه کمک گرفته شده است، گفت: برنامه ریزی های لازم برای بازگشت زائران اربعین حسینی از مرز خسروی به مرز استان و از آنجا به دیگر نقاط کشور انجام شده است و به نظر می رسد مشکلی در این زمینه احساس نشود.

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به حلب و سپس ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.