تحریم‌های یک‌جانبه بر حق توسعه مردم ایران تاثیر گذاشته است

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی در جریان اجلاس ۵۱ شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل با سعدالفررجی گزارشگر ویژه حق توسعه سازمان ملل در ژنو دیدار و گفت‌وگو کرد.

غریب‌آبادی در این دیدار، ضمن اشاره به اهمیت تحقق حق توسعه برای کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته، حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از ماموریت گزارشگر ویژه را اعلام کرد.

وی درباره تحقق حق توسعه اظهارداشت: تضمین و اجرای حق توسعه نیازمند همکاری بین‌المللی، همبستگی جهانی و مسئولیت‌پذیری مشترک است.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: انتظار داریم همه گزارشگران ویژه موضوعی، به‌ویژه آنانی که با حقوق اقتصادی سر و کار دارند از دولت‌ها بخواهند که به موانع و چالش‌های پیش روی اجرای حق توسعه، به‌خصوص اقدامات قهری یکجانبه نیز رسیدگی کنند زیرا اقدامات قهری یکجانبه، نقض حقوق بشر ملت‌هاست. این اقدامات، هزینه توسعه را برای دولت‌ها افزایش داده و فرصت برابر برای توسعه را هم در سطح منطقه‌ای و هم در سطح بین‌المللی از ملت‌ها سلب می‌کند.

دبیر ستاد حقوق بشرضمن تشریح اقدامات ایران در راستای تحقق حق توسعه با اشاره به گزارش بازدید گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه از ایران از گزارشگر ویژه حق توسعه خواست تا توجه بین‌المللی را به این مانع اساسی بر سر راه توسعه کشورهای تحت تحریم، جلب کند.

گزارشگر ویژه حق توسعه نیز اعمال تحریم‌های یک‌جانبه را مصداق سوءاستفاده از قدرت خواند که می‌تواند تحقق حق توسعه را با مشکل مواجه کند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.