ابراز امیدواری مقام لبنانی برای بسته شدن پرونده ترسیم مرز دریایی با فلسطین اشغالی

به گزارش ایرنا شبکه «الجدید» لبنان امروز (چهارشنبه) به نقل از سرلشکر «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی این کشور اضافه کرد که مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی بین لبنان و سرزمین‌های اشغالی که می‌تواند به توزیع منابع نفت و گاز کمک کند، پس از حدود ۲ سال در حال نهایی شدن است.

وی به این شبکه تلویزیونی محلی گفت: ما در مورد هفته‌ها یا حتی روزها صحبت می‌کنیم تا پرونده تعیین مرزهای دریایی نهایی شود؛ من امیدوارم امور به خوبی طی شود.

مدیرکل امنیت عمومی لبنان هفته گذشته در جلساتی که با «آموس هوکشتاین» میانجی آمریکایی برگزار شد حضور داشت.

هوکشتاین پس از این دیدار گفت که سفر چندساعته او به بیروت در ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) نشان داد که مذاکرات (میان لبنان و رژیم صهیونیستی) پیشرفت بسیار خوبی داشته است.

در صورت دستیابی توافق میان بیروت و تل آویو، دو طرف می توانند از منابع نفتی و گازی برداشت کنند.

یک منبع سیاسی مطلع از مذاکرات میان بیروت و تل آویو گفت: مقامات لبنانی قبل از ارائه پاسخ نهایی، درخواست نسخه کتبی این پیشنهاد را کرده اند.

هوکشتاین میانجی آمریکایی روز جمعه اعلام کرد که در مذاکرات غیرمستقیم لبنان و رژیم اسرائیل در خصوص تعیین مرزهای دریایی «پیشرفت» حاصل شده است، اما دستیابی به توافق همچنان به کار بیشتری نیاز دارد.

دو سال است که آمریکا با علم به اینکه لبنان و رژیم اسرائیل بر سر مرزهای آبی در حال جنگ هستند با هدف دستیابی به توافقی با هدف تعیین مرزهای دریایی بین آن‌ها و رفع موانع استخراج گاز از میدان مورد مناقشه «کاریش»، میان «بیروت» و «تل آویو» میانجیگری می‌کند.

لبنان میدان کاریش را در بخشی از آبهای مورد مناقشه با سرزمین‌های اشغالی می‌داند در حالی که کابینه رژیم اسرائیل آن را در منطقه انحصاری اقتصادی خود می‌داند.

از ابتدای جولای، تحولات مربوط به این پرونده به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل توسط شرکت انرژی «بی‌ال سی» مستقر در لندن، در نزدیکی میدان کاریش، میانجیگری آمریکا شدت یافت.

هوکشتاین که روز جمعه برای سومین بار از ماه جولای به لبنان سفر کرد گفت: من واقعا احساس می‌کنم که در هفته‌های اخیر پیشرفت‌هایی داشته ایم.

وی پس از دیدار با «میشل عون» رئیس جمهور لبنان، «نجیب میقاتی» نخست وزیر و «نبیه بری» رئیس مجلس نمایندگان لبنان افزود: چیزهایی که امروز شنیدم و مذاکراتی که داشتم امیدوار کننده بود، اما به کار بیشتری نیاز است.

«حزب‌الله» بارها به رژیم اسرائیل نسبت به هرگونه فعالیت در میدان «کاریش» هشدار داده است. در اوایل ماه جولای، ارتش این رژیم اعلام کرد که با یک پهپاد غیرمسلح که توسط حزب الله به سمت میدان کاریش ارسال شده بود مقابله کرده است.

بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در ۲۲ آگوست هشدار داد که حمله حزب الله به کاریش ممکن است به جنگ جدیدی بین این رژیم و حزب الله لبنان منجر شود.

مذاکراتی که در سال ۲۰۲۰ بین لبنان و رژیم اسرائیل با میانجیگری آمریکا آغاز شد، در ماه می‌سال گذشته به دلیل اختلاف بر سر مساحت منطقه مورد مناقشه به حالت تعلیق درآمده بود.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.