کاخ سفید: هیچ راه‌ حل نظامی برای درگیری میان ایروان و باکو وجود ندارد

نیویورک – ایرنا- هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد هیچ راه حل نظامی برای درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان وجود ندارد.

جان کربی عصر سه شنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران افزود ایالات متحده عمیقا نگران درگیری ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

وی تصریح کرد با سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان در تماس هستیم تا درگیری ها متوقف شود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بصورت جداگانه درباره درگیری های مرزی میان دو کشور گفت وگو کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی افزود که بلینکن در گفتگو با الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان خواستار توقف درگیری‌ها شد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، بلینکن تاکید کرد که ایالات متحده برای توقف فوری درگیری و صلح میان ارمنستان و آذربایجان تلاش خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا همچینن گفت که بلینکن در گفتگو با نیکول پاشینیان با ابراز نگرانی درباره این درگیری ها به به نخست وزیر ارمنستان اطمینان داد که ایالات متحده برای توقف فوری درگیری ها و صلح تلاش خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی همچنین گفت: اگر روسیه از نفوذ خود برای متوقف کردن خشونت و ایجاد صلح میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان استفاده کند، اقدام مثبتی خواهد بود.

بلینکن همچنین ادعا کرد ایالات متحده نگران است که روسیه تنش میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را تشدید کند.

دبیر کل سازمان ملل با ابراز نگرانی نسبت به درگیری های اخیر در امتداد مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواستار برداشتن گام های فوری برای رفع تنش میان دو کشور شد.

"جوسپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست به مواضع خود قبل از تشدید تنش بازگردند و آتش بس را رعایت کنند.

نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در بیانیه هایی تلاش کردند تا دلایل بروز التهاب اخیر را از منظر خود توضیح دهند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارمنستانی مشغول فعالیت های تجسسی در مرز مشترک و نقل و انتقال جنگ افزار بوده و دوشنبه شب نیز دست به مین گذاری زده بودند. این وزارتخانه افزود که یگان های ارتش ارمنستان به تعدادی از مواضع، پناهگاه ها و استحکامات نیروهای نظامی این جمهوری با خمپاره و دیگر سلاح ها حمله کردند و در نتیجه تلفاتی به نیروها و خساراتی به زیرساخت های نظامی وارد شد.

از سوی دیگر وزارت دفاع ارمنستان نیز در بیانیه ای خبر داد که اوضاع در مناطق مرزی تا ساعت ۵ بامداد به وقت محلی ملتهب بوده و تیراندازی های شدید که "در نتیجه تحریکات گسترده طرف آذربایجانی آغاز شده"، کماکان ادامه داشته و نیروهای این کشور واکنش متناسبی به آن داده اند.

 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برای احیای توافق هسته ای با ایران خیلی دیر نشده است

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برای احیای توافق هسته ای با ایران خیلی دیر نشده است

  نیویورک – ایرنا – سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برغم اظهارات آنتونی بلینکن…

 • اولیانوف: قطعنامه شورای حکام نسنجیده بود

  اولیانوف: قطعنامه شورای حکام نسنجیده بود

  لندن – ایرنا – دیپلمات ارشد روسیه در وین قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام…

 • سازمان ملل نسبت به درگیری‌ها میان باکو و ایروان ابراز نگرانی کرد

  سازمان ملل نسبت به درگیری‌ها میان باکو و ایروان ابراز نگرانی کرد

  نیویورک – ایرنا- دبیر کل سازمان ملل با ابراز نگرانی نسبت به درگیری…

 • افزایش فشار احزاب سبز آلمان بر شولتز برای ارسال تانک‌ به اوکراین

  افزایش فشار احزاب سبز آلمان بر شولتز برای ارسال تانک‌ به اوکراین

  تهران-ایرنا- احزاب سبز در کشور آلمان فشار خود را بر اولاف شولتز صدراعظم…

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.