مقامات آمریکایی: دولت بایدن هیچ تصمیمی برای تعلیق تلاش‌ها جهت احیای برجام ندارد

نیویورک – ایرنا- مقامات آمریکایی می گویند دولت جو باید هیچ تصمیمی برای تعلیق تلاش‌های دیپلماتیک به منظور دستیابی به توافق با ایران و احیای برجام نگرفته است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز سه شنبه به وقت محلی به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن قصد ندارد تلاش های دیپلماتیک برای دستیابی به توافق با ایران را تعلیق کند اما برنامه فشرده دولت بایدن در سطح داخلی زمان کمتری را برای دستیابی به توافق در اختیار واشنگتن می گذارد.

این رسانه آمریکایی ادامه داد اگرچه احیای برجام یکی از اولویت های سیاست خارجی دولت بایدن به شمار می رود اما مقام های آمریکایی و اروپایی دیگر چندان به احیای برجام پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره خوشبین نیستند.

هنری روم، معاون پژوهشی مشاوره گروه اوراسیا گفته است چنانچه ایرانی‌ها پیشنهادی قابل قبولی ارائه کنند، آمریکا احتمالا مایل به همکاری خواهد بود. اما در شرایط سیاسی فعلی به نظر نمی رسد که واشنگتن تمام تلاش خود را برای احیای برجام به کار گرفته باشد.

به گزارش ایرنا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دوشنبه شب در مکزیک ادعا کرد پاسخ ایران گامی رو به عقب است و دورنمای دستیابی به توافق در کوتاه مدت را بعید می سازد.

بلینکن با بیان اینکه نمی تواند در این رابطه جدول زمانی ارائه دهد اما مدعی شد که ایران نمی‌خواهد یا نمی‌تواند آنچه را که برای دستیابی به توافق لازم است، انجام دهد.

یک مقام ارشد اسرائیلی در سفر یائیر لاپید نخست وزیر این رژیم به آلمان به خبرنگاران گفته بود: آمریکایی ها و بسیاری از اروپایی ها گفته اند که برجامی وجود نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، تارنمای تایمز اسرائیل نوشت که وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه شب (۲۱ شهریور) با انتشار بیانیه ای اظهارات یکی از مقام های ارشد رژیم صهیونیستی در مورد کنار کشیدن واشنگتن از مذاکرات احیای برجام را رد و تاکید کرد که تلاش های آمریکا برای دستیابی به یک توافق با ایران ادامه دارد.

فرانسه، آلمان و انگلیس روز شنبه ۱۹ شهریور ماه با صدور بیانیه مشترکی مدعی شدند که ایران از فرصت دیپلماتیک حساس استفاده نکرده است و در ادعایی بی‌پایه و اساس اعلام کردند که ایران در عوض به گسترش برنامه هسته ای خود به نحوی فراتر از هرگونه توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه می‌دهد.

به گزارش ایرنا، بیانیه سه کشور اروپایی این ادعا را مطرح کرد: در این بسته نهایی، هماهنگ کننده تغییرات بیشتری اعمال کرد که ما را به مرز انعطاف پذیری مان رساند. متاسفانه، ایران انتخاب کرده است که از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند. در عوض، به گسترش برنامه هسته ای اش به نحوی فراتر از توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه دهد.

در ادامه این بیانیه تروئیکای اروپایی ادعا شد: درحالی که به توافق نزدیک می شدیم، ایران موضوعات جداگانه ای را مطرح کرد که با تعهدات بین المللی الزام آور و قانونی اش تحت ان پی تی و توافق پادمان های ان پی تی منعقد شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی ارتباط داشت. این خواسته تازه، تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهدات ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد می کند. موضع ایران در تضاد با تعهدات الزام آور قانونی اش است و چشم انداز احیای برجام را به خطر می‌اندازد.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز ۱۷ مرداد ماه با بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

جمهوری اسلامی ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) نظرات و درخواست‌های خود را درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین ارسال کرد و آمریکا پس از بیش از یک هفته از آن در دوم شهریور ماه (۲۴ آگوست) نظر خود را در این باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ۱۰ شهریور ماه (اول سپتامبر) از ارسال نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها به هماهنگ کننده خبر داد و گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد. متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

گفت‌ وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ است.

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند و به دنبال توافقی است که در آن انتفاع اقتصادی مردم تامین، تجارت خارجی ایران رفع و محدودیت‌های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. از این منظر، اگر طرف مقابل مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

 • گفتگوهای ضد ایرانی مقام صهیونیستی با دبیرکل سازمان ملل

  گفتگوهای ضد ایرانی مقام صهیونیستی با دبیرکل سازمان ملل

  نیویورک – ایرنا- وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که در آمریکا به سر می برد، اعلام کرد که با آنتونیو…

 • فرافکنی بلینکن برای پوشاندن ضعف دولت بایدن در عدم دستیابی به توافق با ایران

  فرافکنی بلینکن برای پوشاندن ضعف دولت بایدن در عدم دستیابی به توافق با ایران

  نیویورک – ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در حالیکه مذاکرات وین در انتظار تصمیم سیاسی…

 • گزارش "هیل" از سناریوی بایدن برای کنار گذاشتن کنگره از توافق با ایران

  گزارش "هیل" از سناریوی بایدن برای کنار گذاشتن کنگره از توافق با ایران

  تهران- ایرنا- تارنمای "هیل" در یک گزارش به شرایط دستیابی به توافق با ایران و سناریویی پرداخته…

 • سخنگوی سازمان ملل: گوترش به حمایت از برجام همچنان ادامه خواهد داد

  سخنگوی سازمان ملل: گوترش به حمایت از برجام همچنان ادامه خواهد داد

  نیویورک – ایرنا- سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد آنتونیو گوترش دبیر کل این نهاد بین المللی…

 • ادعای تکراری آمریکا همراه با رد اظهارات یک مقام صهیونیست در مورد مذاکرات

  ادعای تکراری آمریکا همراه با رد اظهارات یک مقام صهیونیست در مورد مذاکرات

  تهران – ایرنا – وزارت امور خارجه آمریکا درحالی در پاسخ به یکی از مقام های صهیونیستی ادعای تکراری…

 • گفت و گوی وزیر خارجه عمان و فرستاده ویژه آمریکا درباره تحولات یمن

  گفت و گوی وزیر خارجه عمان و فرستاده ویژه آمریکا درباره تحولات یمن

  تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه عمان با نماینده ویژه آمریکا درباره…

 • انتقاد تند وزیر خارجه اوکراین از آلمان

  انتقاد تند وزیر خارجه اوکراین از آلمان

  تهران – ایرنا – "دمیتری کوله با" وزیر امور خارجه اوکراین روز سه شنبه…

 • نخست وزیر فنلاند: تحریم ها باید در زندگی مردم عادی روسیه اثرگذار باشد

  نخست وزیر فنلاند: تحریم ها باید در زندگی مردم عادی روسیه اثرگذار باشد

  تهران – ایرنا – سانا مارین نخست وزیر فنلاند روز سه شنبه اعلام کرد…

 • سرویس سلامت انگلیس: با خطر مرگ ناشی از سرمازدگی در زمستان روبه‌رو هستیم

  سرویس سلامت انگلیس: با خطر مرگ ناشی از سرمازدگی در زمستان روبه‌رو هستیم

  تهران- ایرنا- همزمان با بحران انرژی و تورم بی‌سابقه در انگلیس، نهادهای…

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.