رئیس پارلمان ترکیه: یونان یک تهدید ملی است

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا از آناتولی، مصطفی سنتوپ رئیس پارلمان ترکیه، گفت: «این غیرقابل قبول است که یونان بخواهد دریای اژه را به یک دریاچه یونانی تبدیل کند.»

وی با اشاره به آخرین تحولات منطقه افزود: لفاظی‌ها و اقدام‌های تحریک آمیز همسایه ما اکنون به تهدیدی برای ملت ترکیه تبدیل شده است.

رئیس مجلس ترکیه تاکید کرد که هیچ شانسی وجود ندارد که ترکیه به یونان اجازه دهد تا به جزایر نزدیک به سواحل ترکیه نزدیک شود.

مصطفی سنتوپ افزود: با توجه به اینکه ما همسایه و عضو ناتو هستیم، اراده و قاطعیت خود را در حل مسائل از طریق مذاکره نشان داده‌ایم اما اگر این اتفاق نیفتد، ترکیه این قدرت را دارد که مشکلات خود را در خصوص تحریک‌های یونانی‌ها با هر وسیله‌ای که لازم باشد، حل کند.

روز دوشنبه نیز وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی به یونان درباره تبدیل شدن به ابزار دیگران هشدار داد و گفت: رفتار تحریک‌آمیز و ماجراجویی از طرف دیگران همانند گذشته پیامدهای دردناکی به دنبال خواهد داشت.

یونان در تلاش است از سامانه‌های پاتریوت و اس-۳۰۰ روسیه برای ایجاد مانع استفاده کند. قفل کردن روی هواپیماهای ترکیه در ماموریت ناتو در حریم هوایی بین‌المللی در مدیترانه شرقی و دریای اژه طی هفته گذشته با استفاده از سامانه اس-۳۰۰ موجب آزردگی ترکیه شده است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.