رئیس جمهور مصر وارد قطر شد

به گزارش ایرنا شبکه روسیا الیوم امروز سه‌شنبه اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر وارد قطر شد.
سخنگوی ریاست جمهوری مصر در این باره اعلام کرد که این سفر در راستای تقویت روابط میان دو کشور در تمامی سطوح انجام شده است.
سفر السیسی به قطر که برای اولین بار به عنوان رئیس جمهور مصر صورت می‎ گیرد، دو روز به طول خواهد انجامید.
وی در جریان این سفر قرار است با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیدار و در زمینه‌های مختلف اقتصادی و سرمایه گذاری و همچنین تقویت روابط دوجانبه گفت‌وگو کند.
این سفر از این جهت حائز اهمیت است که برای نخستین بار پس از بحران چند ساله در روابط میان قاهره و دوحه انجام شده است. اوایل تیر ماه نیز امیر قطر به مصر سفر کرده بود.
بحران روابط میان عربستان در کنار مصر، امارات، و بحرین با قطر از ۱۵ خرداد ۹۶ آغاز شد.
مصر به همراه کشورهای عربستان، امارات و بحرین در سال ۲۰۱۷ با زدن اتهام های گوناگون به دوحه از جمله حمایت از تروریسم، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با قطر قطع و دوحه را محاصره زمینی، دریایی و هوایی کردند.
قطر نیز با رد اتهام های مطرح شده از سوی همسایگان عرب خود و مصر، آن‌ها را به کوشش برای دست‌اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرد.
اما سرانجام سران شورای همکاری خلیج فارس در چهل و یکمین نشست خود که ۱۶ دی ماه ۹۹ در شهر العُلا با هدف آشتی و مصالحه میان اعضا به میزبانی عربستان برگزار شد، با امضای توافقنامه و صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که به اختلاف های خود با «دوحه» پایان دادند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.