جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف بهداشتی به افغانستان کمک می کند

تهران-ایرنا-سرپرست وزارت بهداشت عمومی افغانستان در نشست خبری در کابل گفت: جمهوری اسلامی ایران در بخش‌ جراحی قلب، بالا بردن ظرفیت‌‎های بیمارستانی، تسهیلات در نسخه های بهداشتی و همچنین تکمیل بیمارستان های امام خمینی (ره) در افشار (غرب کابل) و ولایت بامیان قول همکاری داده است .

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری جمهورافغانستان، قلندر عباد؛ سرپرست وزارت بهداشت عمومی طالبان که اخیرا سفر چند روزه به جمهوری اسلامی ایران داشت امروز- سه شنبه- در یک نشست خبری در کابل افزود: وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران تعهد کرده که دربخش‌ آموزش پزشکی و بالا بردن ظرفیت‌های بهداشتی به افغانستان کمک کند.
عباد افزود که در نشست« جی۵» ۴ کشور از جمله ایران، افغانستان، پاکستان و عراق شرکت کرده بودند که در آن تفاهم‌نامه‌ی جلوگیری وکنترل امراض واگیر دار در مرزهای چند کشور منطقه، به امضا رسید.
او گفت در این نشست نماینده سازمان بهداشت جهانی نیز شرکت کرده بود.
وی افزود که ما از ظرفیت‌های بهداشتی ایران به منظور خودکفایی و همچنین پیشرفت جامعه سلامت افغانستان استفاده می‌کنیم تا نیازمندی جامعه پزشکی ما رفع شود.
وی بیان داشت که ما با طرف ایرانی به تفاهم رسیدیم که منبعد داروهای مناسب را از کشور ایران وارد کرده و همچنین تیم‌ های فنی طبی ما در بخش‌ اولویت ‌های بهداشتی دو کشور گفت وگوی مداوم داشته باشند.
سرپرست وزارت صحت عامه نیز اظهار داشت؛ در یک سال گذشته بیش از یک میلیون تولد داشتیم که از این شمار ۵۸۴ مادر در هنگام زایمان فوت کرده اند.
وی همچنین تصریح کرد که وضعیت سیاسی و اقتصادی در یک سال گذشته بالای ارایه خدمات بهداشتی نیز تاثیرات منفی داشته است.
گفتنی است که سرپرست وزارت بهداشت عمومی به منظورشرکت در نشست "جی۵ " و امضای تفاهم نامه های همکاری در بخش های سلامت به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده بود.
نشست "جی ۵" متشکل از کشورهای افغانستان، ایران، عراق، پاکستان و نماینده سازمان بهداشت جهانی است و با هدف ایجاد طرح برای کنترل و جلوگیری امراض واگیر دار در مرزها در تهران دایر شده بود که به گفته سرپرست وزارت بهداشت عمومی این نشست برای متخصصان بهداشتی افغانستان با دست آوردهایی همراه بوده است.

 • گفت و گوی وزیر خارجه عمان و فرستاده ویژه آمریکا درباره تحولات یمن

  گفت و گوی وزیر خارجه عمان و فرستاده ویژه آمریکا درباره تحولات یمن

  تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه عمان با نماینده ویژه آمریکا درباره…

 • انتقاد تند وزیر خارجه اوکراین از آلمان

  انتقاد تند وزیر خارجه اوکراین از آلمان

  تهران – ایرنا – "دمیتری کوله با" وزیر امور خارجه اوکراین روز سه شنبه…

 • خاکسپاری طولانی الیزابت و بالا گرفتن اعتراضات عمومی در انگلیس

  خاکسپاری طولانی الیزابت و بالا گرفتن اعتراضات عمومی در انگلیس

  لندن – ایرنا – مقامات انگلیس این روزها در حالی سرگرم تدارکات مراسم…

 • نخست وزیر فنلاند: تحریم ها باید در زندگی مردم عادی روسیه اثرگذار باشد

  نخست وزیر فنلاند: تحریم ها باید در زندگی مردم عادی روسیه اثرگذار باشد

  تهران – ایرنا – سانا مارین نخست وزیر فنلاند روز سه شنبه اعلام کرد…

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.