۳۷ طرح کشاورزی به‌ مناسبت هفته دولت در قم به‌بهره‌برداری رسید

قم – ایرنا- آیین افتتاح ۳۷ طرح بخش کشاورزی قم روز چهارشنبه به‌ مناسبت هفته دولت با اعتبار یک‌هزار و ۹۴۳ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۱۳ نفر با حضور معاون اقتصادی استاندار، رییس سازمان جهاد کشاورزی و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قم و شماری دیگر از مسئولان در بخش خلجستان استان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، رییس سازمان جهاد کشاورزی قم دراین مراسم بیان داشت:‌ تامین امنیت غذایی مهمترین رویکرد در ماموریت‌های بخش کشاورزی استان است و ما در این رابطه اقدام‌های گسترده‌ای را انجام دادیم که بهره‌برداری از ۳۷ طرح در بخش‌های متنوع کشاورزی قم طی روزه جاری، نمونه‌ای از آن است.

محمد رضا حاجی رضا با اشاره به ظرفیت‌های قابل توجه بخش کشاورزی قم برای تولید غذای سالم و با کیفیت، افزود: آمار فعالیت‌های انجام شده در بخش کشاورزی قم طی یک سال گذشته نشان از روند پیشرفت در همه بخش‌ها به خصوص در حوزه تولید محصولات غذایی مورد نیاز مردم دارد و ما این راه را در آینده با قدرت ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدام‌های شاخص سازمان جهاد کشاورزی قم در یک‌سال گذشته، موضوع تنظیم بازار استان در سه بخش تامین، توزیع و نظارت بوده‌است که با استفاده از همه ظرفیت‌ها در این بخش تلاش کردیم این عرصه مهم را مدیریت کنیم و با اهتمام بیشتر به دنبال رفع کاستی‌های احتمالی در این خصوص هستیم.

وی بیان داشت:‌ همچنین طی یک‌سال گذشته دربخش‌ کشاورزی قم اقدام‌های زیادی برای بالابردن ظرفیت تولید محصولات باغی، زراعی، گلخانه‌ای، دامی و شیلات صورت گرفت و نیز برای افزایش ظریب مکانیزاسیون بیش از ۲۸۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: در این مدت با نگاه به راهبرد تغییر الگوی کشت استان و به‌منظور افزایش بهره‌وری، استفاده از گیاهان کم‌آب‌بر و مقاوم به شرایط محیطی قم در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفت و تعداد قابل توجهی از ارقام گیاهی مناسب کشت در استان جایگزین گیاهان پرآب‌بر شدند.

وی بیان داشت: آماده‌کردن شرایط مورد نیاز برای سند دار کردن اراضی کشاورزی قم، اقدام قابل توجه دیگری است که در طی مدت یاد شده توسط سازمان جهاد کشاورزی استان دنبال شده‌است و امروز برای نمونه سند زمین‌ سه‌ نفر از کشاورزان قمی تقدیمشان می‌شود.

وی ادامه داد: پرداختن به امور زیربنایی به خصوص در بحث‌های مدیریت آب و خاک و امور مهندسی بخش کشاورزی قم و همچنین توجه به موضوع مهم حمایت از کشاورزان استان و فراهم کردن امکان پرداخت تسهیلات مورد نیاز به ایشان در کنار تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیز در یک سال‌گذشته به جد دنبال شد که نتیجه این اقدام‌ها در زمینه‌های مختلف همچون گسترش استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری، احیا قنوات و نیز افزایش تخصیص اعتبارات دولتی و سطح سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف کشاورزی قم قابل مشاهده است.

بخش خلجستان با وسعت یک هزار و ۱۰۰ کیلومترمربع در غرب و شمال غرب استان قم قرار دارد.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی این استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده‌است.

 • روش‌های نوین آبیاری در کشاورزی قم به‌کاربرده شود

  نماینده قم در مجلس:

  روش‌های نوین آبیاری در کشاورزی قم به‌کاربرده شود

  قم-ایرنا- نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: کشاورزان قمی با حمایت جهاد کشاورزی باید…

 • میاندشت جاجرم؛ آغوشی امن برای یوزپلنگ ایرانی

  میاندشت جاجرم؛ آغوشی امن برای یوزپلنگ ایرانی

  بجنورد-ایرنا- منطقه میاندشت شهرستان جاجرم، زایشگاه و زیستگاه امن برای…

 • تلاش‌های داخلی و خارجی دولت برای گردگیری از آسمان خراسان رضوی

  تلاش‌های داخلی و خارجی دولت برای گردگیری از آسمان خراسان رضوی

  مشهد- ایرنا – خراسان رضوی با دهها منطقه حفاظت شده، شکارممنوع، پناهگاه…

 • مرز تجاری مهران از فردا تعطیل است

  مرز تجاری مهران از فردا تعطیل است

  ایلام – ایرنا – مدیرکل گمرک ایلام گفت: امروز آخرین روز از فعالیت تجاری…

 • سلاجقه: انتقال آب بین حوضه‌ای در دستور کار دولت نیست+فیلم

  سلاجقه: انتقال آب بین حوضه‌ای در دستور کار دولت نیست+فیلم

  استان‌ها – ایرنا – طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای در دو دهه اخیر همواره…

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.