همسر اسیر فلسطینی: جامعه جهانی برای آزادی عواوده اقدام کند/ ترس صهیونیستها از تبعات ادامه اسارت وی

تهران-ایرنا- درحالی که دادگاه عالی رژیم صهیونیستی بار دیگر با آزادی "خلیل عواوده" اسیر فلسطینی از زندان این رژیم مخالفت کرد، همسر عواوده از جامعه جهانی خواست تا به تل آویو برای آزادی فوری وی فشار بیارود. عواوده از ۱۷۱ روز پیش در اعتصاب غذا به سرمی برد و وضعیت وی خطرناک است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از شبکه رادیویی الاقصی، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی بار دیگر با آزادی خلیل عواوده، اسیر فلسطینی مخالفت کرد؛ این درحالی است که اوضاع جسمانی او بسیار وخیم شده است.

باشگاه اسرای فلسطینی اعلام کرد که دادگاه عالی رژیم صهیونیستی در پاسخ به درخواست آزادی عواوده اعلام کرد که این دادگاه، یک هیات تجدیدنظر درخصوص حکمی که در ۲۱ آگوست ( اواسط مرداد) صادر شد، نیست و اکنون تیم وکلای مدافع دفاع چیز جدیدی ارایه نکرده است تا حکم تعلیق بازداشت اداری عواوده به حکم آزادی تبدیل شود.

باشگاه اسرای فلسطینی اعلام کرد که این پاسخ دادگاه به معنای مخالفت با آزادی خلیل عواوده است.

دلال عواوده ، همسر خلیل عواوده در گفت وگو با شبکه رادیویی الاقصی گفت که تصاویر همسرم امروز در برابر چشمان تمام جهانیان است، او فقط استخوان مانده و وزنش تنها ۳۸ کیلو گرم است.

وی گفت که اوضاع جسمانی خلیل عواوده بسیار وخیم است.

همسر این اسیر فلسطینی خاطرنشان کرد: همسرم ۶ ماه است که اعتصاب غذا کرده است و از موسسات بین المللی می خواهیم که برای آزادی او اقدام فوری انجام دهند. خواسته های همسرم عادلانه است ، او فقط آزادی را می خواهد.

بر اساس این گزارش،خلیل العواوده اخیرا اعلام کرد که حتی اگر گوشت و پوستم آب شود بازداشت اداری را نمی پذیرم.

در فایل صوتی که خانواده عواوده از وی در بیمارستان منتشر کرده است، اسیر فلسطینی تاکید کرد: این جسم که فقط پوست و استخوان مانده است نمایانگر ضعف ملت فلسطین نیست بلکه نشان دهنده چهره واقعی اشغالگران است که ادعا می کنند یک کشور کوچک دموکراتیک هستند، این درحالی است که یک اسیر بدون هیچ اتهامی وجود دارد که در مقابل بازداشت خودسرانه اداری ایستادگی کرد تا با گوشت و خون خود بگوید«نه به بازداشت اداری».

وی گفت که فلسطین آزاد خواهد شد هرچند بهای آن زیاد باشد.

همسر خلیل عواوده نیز پس از منتشر کردن تصویری از وی اعلام کرد: او اعتصاب غذایش را نخواهد شکست تا اینکه آزادیش را بدست بیاورد.

وی گفت: پزشکان نسبت به وضعیت جسمانی خلیل هشدار دادند اما او به اعتصابش ادامه می دهد، رژیم صهیونیستی نیز فشارهایی را به وی وارد کرده است تا اعتصابش را متوقف کند اما اومصمم است که به هر قیمتی به این وضعیت ادامه دهد.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین پیش از این در خصوص وضعیت خلیل عواوده نوشت: این اسیر فلسطینی وضعیت بسیار خطرناکی دارد و هم اکنون در یکی از بیمارستان های اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ بستری است.

"دانا بن شمعون" نویسنده و تحلیلگر روزنامه صهیونیستی "اسرائیل هیوم" در همین ارتباط به مقام های این رژیم درباره پیامدها و هزینه های سنگین ادامه اسارت عواوده برای رژیم صهیونیستی هشدار داد و در تویتی نوشت: "اگر عواوده (به ادعای صهیونیستها) به منزله بمبی ساعتی است، توجیهی برای ادامه بازداشت وی وجود دارد اما اگر نیست، باید به فکر مسیر جدیدی برای بستن با درایت این پرونده بود زیرا هزینه بازداشت وی ممکن است گزاف باشد و ممکن است زیان این امر بسیار بیشتر از سود آن باشد."

به رغم اینکه آزادی «العواوده» جزو بندهای توافق آرام‌سازی اوضاع در غزه بین مقاومت و رژیم صهیونیستی پس از درگیری‌های ۳ روزه اخیر بود، تا این لحظه طرف صهیونیستی حاضر به آزادی او نشده است.

«خلیل عواوده» اعتصاب خود را در دوم ژوئیه گذشته از سرگرفت. وی بعد از ۱۱۱ روز از اعتصاب خود، بنا به وعده اشغالگران برای آزاد کردنش اعتصابش را تعلیق کرد اما آنها به وعده خود نه تنها عمل نکردند بلکه بار دیگر یک حکم بازداشت اداری چهار ماهه برای او صادر کردند و او نیز از دوم ژوئیه اعتصاب خود را از سرگرفت.

آزادی العواوده و بسام السعدی از رهبران جنبش جهاد اسلامی از شروط این جنبش برای آتش بس در غزه بود و رایزنی ها برای آزادی این دو اسیر فلسطینی از طریق طرف های میانجی ادامه دارد. روز پنجشنبه خبر رسید که هیاتی از طرف فرستاده سازمان ملل با السعدی دیدار کرده است. کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز دو روز پیش با این دو اسیر ملاقاتی انجام داد تا زمینه آزادی العواوده و السعدی براساس شروط جهاد اسلامی در خصوص آتش بس فراهم شود.

توافق آتش بس میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی ۱۷ مرداد ماه گذشته با میانجیگری مصر اجرایی شد.

این آتش‌بس پس از آن بسته و اجرایی شد که ۵۸ شهرک صهیونیست نشین از داخل نوار غزه هدف حملات موشکی نیروهای مقاومت فلسطین قرار گرفتند.

بر اساس این توافق، مصر برای آزادی اسیر بسام السعدی در کوتاهترین زمان ممکن تلاش می‌کند و همچنین تلاش خود را به کار خواهد بست و متعهد خواهد شد که اسیر عواوده آزاد شود.

شورای مسؤول اطلاع‌رسانی جنبش جهاد اسلامی شنبه اخیرا به رژیم صهیونیستی هشدار داد و تأکید کرد که در صورت شهادت العواوده، حملات علیه سرزمین‌های اشغالی از سر گرفته می‌شود و وی باید آزاد شود.

همچنین کمیته عالی امور اسرای فلسطینی یکشنبه هفته جاری در بیانیه ای اعلام کرد: در صورتی که اداره زندان های رژیم صهیونیستی از بدرفتاری سازمان یافته علیه اسیران فلسطینی دست برندارد و این شیوه را تغییر ندهد، هزار اسیر فلسطینی از روز پنجشنبه دست به اعتصاب غذای نامحدود می زنند.

این کمیته که از نمایندگان همه گروه های مقاومت فلسطین تشکیل شده است، افزود: در نخستین مرحله، هزار اسیر فلسطینی از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) اعتصاب غذا را آغاز می کنند و در مراحل بعد، شمار دیگری از اسرای فلسطینی به آن می پیوندند.

بر اساس این بیانیه، اعتصاب غذا تا زمان پذیرش همه خواسته های اسیران توسط رژیم صهیونیستی ادامه می یابد.

کمیته عالی فوق العاده که رسیدگی به امور زندانیان فلسطینی را برعهده دارد از ملت فلسطین خواست، در حمایت از اسیران در مقابل دفتر نهادهای بین المللی و مرزهای سرزمین های اشغالی اقدام به برگزاری تجمعات اعتراض آمیز کنند.

بندهای اسیران فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته در واکنش به بدرفتاری و اقدام های خصمانه اداره زندان ها، شاهد تنش بوده است.

اداره زندان های رژیم صهیونیستی با نقض توافقات قبلی اقدام به خارج کردن دستگاه های برقی و الکترونیکی زندانیان و افزایش محدودیت ها کرده است.

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان اسیران فلسطین، هم اکنون حدود چهار هزار و ۵۵۰ اسیر فلسطینی در زندان ها و بازداشتگاه های رژیم صهیونیستی بسر می برند.

 • سریلانکا با صندوق بین‌المللی پول برای وام اضطراری ۳ میلیارد دلاری به توافق رسید

  سریلانکا با صندوق بین‌المللی پول برای وام اضطراری ۳ میلیارد دلاری به توافق رسید

  تهران- ایرنا- با تداوم بحران مالی در سریلانکا و تلاش آن برای عبور…

 • بهانه جدید صهیونیست‌ها برای شهرک‌سازی‌های جدید

  بهانه جدید صهیونیست‌ها برای شهرک‌سازی‌های جدید

  تهران- ایرنا – مقامات رژیم صهیونیستی که از هر بهانه ای برای توسعه…

 • تورم بالا رفتار مصرف کنندگان آمریکایی را تغییر داد

  تورم بالا رفتار مصرف کنندگان آمریکایی را تغییر داد

  تهران-ایرنا- یک رسانه آمریکایی گزارش داد: تورم بالا و افزایش قیمت…

 • سفارت روسیه در واشنگتن: آمریکا شکست در افغانستان را بپذیرد

  سفارت روسیه در واشنگتن: آمریکا شکست در افغانستان را بپذیرد

  تهران – ایرنا – سفارت روسیه در آمریکا امروز چهارشنبه و بدنبال سالگرد…

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.