تلاش ستاد اربعین استان کرمانشاه نداشتن ایستایی زائران در مرز خسروی است

به گزارش خبرنگار ایرنا، «محمد حیدری » رو چهارشنبه در برنامه تلویزیونی بازتاب از شبکه زاگرس کرمانشاه افزود: طبق آمارهای موجود تاکنون در سامانه سماح ۵۵۰ هزار نفر برای عزیمت به عراق از مرز خسروی ثبت نام کرده اند و در رایزنی ها با مسولان عراق توافقمان بر این بود که مرز خسروی هیچ وقت بسته نباشد و اگر لحظه ای توقفی ایجاد شود از قبل هماهنگی شود.

وی اظهار داشت: مساله اربعین یک مساله جهانی و بین المللی است که برنامه ریزی های ما برای این رویداد عظیم در مرز خسروی استانی و شهرستانی و نقطه ای است که از ابتدای ورود به استان در کنگاور تا نقطه صفر مرز خسروی و خروج زائران برنامه ریزی های متفاوتی برای پذیرایی زائران و همچنین تدابیر فرهنگی و تبلیغاتی و حمل و نقل پیش بینی شده است.

سرپرست فرمانداری قصرشیرین در ادامه گفت: دستگاه‌های اجرایی و هم دستگاه‌های فرهنگی شروع به فعالیت کرده اند و مواکب نیز در مسیر تردد زائران مستقر می شود و با تلاش ستاد اربعین استان کرمانشاه به ریاست استاندار پیش بینی شده تمام اقدامات اجرایی برای ایجاد و تقویت زیرساخت ها تا ۱۲ شهریورماه تکمیل و اتمام یابد و پیاده روی اربعین به طور رسمی از ۱۶ شهریورماه شروع می شود.

حیدری افزود: ما پذیرش زائران را بدون محدودیت از هر نقطه ایران اسلامی در مرز خسروی داریم و طبق برآوردها و پیش بینی های صورت گرفته تلاش بر ارائه بهترین و بیشترین خدمات رسانی به زائران است و طبق گفته رییس جمهور سعی ما بر این است که با تمام توان در خدمت زائران باشیم تا سفری کم هزینه ، با آرامش و امنیت را داشته باشند.

او گفت: خسروی دروازه اصلی ورود به کربلا است و افتخار مردم این است که با بازگشایی مرز خسروی بازهم شاهد خدمات رسانی به زائران بر اساس پیشینه ای که در این زمینه دارند ، باشیم.

وی در ادامه افزود: قصرشیرین یکی از متمایزترین شهرستانهای مرزی کشور با ظرفیت های متفاوت تجاری ، گردشگری ، بازرگانی ، کشاورزی و آبزی پروری است.

حیدری اضافه کرد: در هفته دولت خط انتفال گار از قصرشیرین به خسروی با دستور استاندار و وزیر نفت با ۱۶ میلیارد تومان اعتبار شروع شده و تا ۱۶ شهریور ماه تلاش می‌کنیم به بهره برداری برسد که اگر این پروژه در شرایط عادی انجام می‌شد بیش از ۲ سال عملیات اجرایی آن طول می‌کشید و این مصداق یک کار جهادی بزرگ است.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین در ادامه گفت: قصرشیرین ظرفیت های بالقوه ای دارد که با حمایت‌های استاندار کرمانشاه و مسولان تلاش می کنیم به فعلیت برسد.

وی افزود: ما منطقه آزاد تجاری را داریم که به اجرا رسیده و ظرفیت مناسبی برای توسعه منطقه و استان کرمانشاه است و در سفر معاون اول رئیس جمهور با پیگیری های استاندار اعتبارات خوبی برای آن گرفتیم.
او گفت: ۲مرز بین المللی خسروی و پرویزخان و منطقه آزاد تجاری را داریم و نیاز است پروژه راه آهن زودتر به قصرشیرین برسد چون پروژه راه آهن کرمانشاه به خسروی یک طرح استراتژیک و راهبردی برای منطقه است.

سرپرست فرمانداری قصرشیرین ادامه داد: در حوزه کشاورزی سه سد مهم و پرآب و سامانه گرمسیری داریم و با وجود ۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مستعد با بهره برداری از این شرایط رخت جدیدی بر قامت بلند قصرشیرین خواهیم داشت.

وی افزود: قصرشیرین با نام و تمدن کرمانشاه آمیخته است، افتخار میزبانی زوار را داریم از این رو رسانه ها و روابط عمومی های استان از ظرفیت بازگشایی مرز خسروی و تردد زائران به نحو مطلوب برای معرفی چهره استان بهره برداری کنند.

خسروی نزدیکترین مرز به کربلای معلی

به گزارش ایرنا؛ قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت کشور عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

تلاش ستاد اربعین استان کرمانشاه نداشتن ایستایی زائران در مرز خسروی است

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی – منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند. همچنین پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.