۹۵۷ هزار نفر خون اهدا کردند/ شاخص کم اهدای خون توسط بانوان

تهران – ایرنا – سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: در ۵ ماهه سال جاری هزار ۱۱۸ نفر به مراکز و کلینیک های اهدای سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد، ۹۵۷ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

به گزارش ایرنا از سازمان انتقال خون، عباس صداقت افزود: با احساس مسوولیت هموطنان شریف و نوع دوست و اهداکنندگان همیشه همراه سازمان انتقال خون ایران، "شاخص اهدای خون" در ۵ ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۲.۸درصد رشد داشت.

وی ادامه داد: استان های خراسان شمالی، کردستان و همدان به ترتیب با ۳۵.۷، ۳۳ و ۲۹ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان های کشور در ۵ ماهه ابتدای سالجاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده اند و با همراهی هموطنان در استان تهران نیز شاهد ۲۱.۵درصدی رشد شاخص اهدای خون در ۵ ماه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.

طبق گزارش شبکه ملی خون رسانی کشور، متوسط موجودی ذخایر خون و فرآورده های خون کشور در هفته جاری، ۱۰.۲ روز و ذخایر استان تهران ۱۴.۵ روز برآورده شده است که بالاترین رقم درطی سال های گذشته است. صداقت خاطرنشان کرد: سازمان انتقال خون در ۵ ماه ابتدای سالجاری، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد انواع محصولات خون سالم با بالاترین استانداردهای تضمین کیفیت، برای پاسخ به نیاز مراکز درمانی کشور تولید کرده است.

وی تصریح کرد: طبق گزارش شبکه ملی خون رسانی کشور، متوسط موجودی ذخایر خون و فرآورده های خون کشور در هفته جاری، ۱۰.۲ روز و ذخایر استان تهران ۱۴.۵ روز برآورده شده است که بالاترین رقم درطی سال های گذشته است.

شاخص اهدای مستمر و باسابقه ۸۵ درصد است

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: "شاخص اهدای مستمر و باسابقه" که از شاخص های بسیار مهم در عرصه های بین الملل و ملی محسوب می شود و یکی از مؤلفه های تأثیرگذار در شاخص "ضریب سلامتی خون" محسوب می شود، در ۵ ماهه ابتدای سالجاری حدود ۸۵ درصد برآورد شده است.

شاخص اهدای خون بانوان کم است

وی افزود: "شاخص اهدای خون بانوان" در کشور در ۵ ماهه نخست سالجاری همچنان بصورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبا حدود۴.۴ درصد برآورد می شود. بانوان استان لرستان در۵ ماهه نخست سالجاری بیشترین مشارکت را در امر اهدای خون در بین دیگر استان های کشور با ۹ درصد مشارکت داشته اند، پس از استان لرستان، سهم اهدای بانوان استان های کردستان و خراسان شمالی در طی ۵ ماهه ابتدای سالجاری بیشتر از سایر استان های کشور برآورد می شود که به ترتیب حدود ۸.۹۶ درصد و ۷.۷۴ درصد بوده است.

صداقت گفت : در ۵ ماه نخست سالجاری ۱۵۱هزار نفر از اهداکنندگان خون، "اهداکننده بار اول" بودند که حدود ۱۶ درصد از کل موارد اهدای خون را در طی این مدت شامل می شوند. اهداکنندگانی که در طی ۱۲ ماه، سابقه اهدای موفق خون را ۲ بار و یا بیشتر ثبت کنند به عنوان اهدای مستمر محسوب می شوند.

 • شاخص اهدای خون بانوان ۵.۲ درصد است

  سخنگوی سازمان انتقال خون:

  شاخص اهدای خون بانوان ۵.۲ درصد است

  تهران – ایرنا – سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه شاخص اهدای خون مستمر(با سابقه حداقل…

 • الزام پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش وپرورش به سپردن تعهد کتبی خلاف قانون است

  الزام پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش وپرورش به سپردن تعهد کتبی خلاف قانون است

  تهران – ایرنا – الزام پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش…

 • ۵۶ مصوبه محیط زیستی با اعتباری بیش از ۶۳۱ میلیارد تومان

  ۵۶ مصوبه محیط زیستی با اعتباری بیش از ۶۳۱ میلیارد تومان

  تهران – ایرنا – مشاور رییس و معاون هماهنگی امور استانها سازمان حفاظت…

 • کارتخوان خراب است/لطفا ویزیت را به این حساب واریز کنید!

  کارتخوان خراب است/لطفا ویزیت را به این حساب واریز کنید!

  تهران – ایرنا – ساعت ۱۵ از مطب یکی از پزشکان فوق تخصص کودکان برای…

 • شناسایی گلوگاه‌ها و آسیب‌ها در مسیر صدور پروانه ساخت در پایتخت

  شناسایی گلوگاه‌ها و آسیب‌ها در مسیر صدور پروانه ساخت در پایتخت

  تهران – ایرنا – تحقق وعده کاهش زمان صدور پروانه ساخت در پایتخت به…

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.