کابینه سیزدهم نخستین دولت در اجرایی کردن اصل ۱۳۴ قانون اساسی است

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، اسماعیل سقاب اصفهانی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: دولت سیزدهم، اولین دولت بود که اصل ۱۳۴ قانون اساسی را اجرایی کرد و خط مشی و برنامه عمل دولت را ابلاغ کرد.

دبیر ستاد راهبردی تحول و مسئول رصد و پایش سند تحول دولت افزود: این دولت، برنامه‌دارترین دولت است و خود را مکلف به حل ۱۳۴ چالش اصلی کشور کرده است.

وی تاکید کرد: دولت برای گرفتار نشدن در چاله های روزمرگی و اقدامات جزیره‌ای، سند تحول دولت را تهیه کرد. سند تحول دولت، نقشه کلان عمل دولت است و تمام اقدامات اصلی با زمانبندی در آن درج شده است.

سقاب اصفهانی با بیان اینکه انتشار عمومی برنامه های دولت الزام قانونی نداشت اما رئیس جمهور با شفافیت کامل آن را انتشار عمومی داد، تصریح کرد: این امر موجب شد تا مردم همه برنامه‌های دولت را بدانند و از مسئولان مطالبه کنند.

وی خاطرنشان کرد: سند تحول دولت عملیاتی است و برخی از اقدامات آن تاکنون اجرایی شده است و سایر اقدامات در حال رصد است. نظارت ستادی رئیس جمهور، برای رصد و پایش آخرین وضعیت عملکرد دستگاه در اجرایی‌سازی سند تحول دولت است.

به گزارش ایرنا، بر اساس اصل ۱۳۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ریاست هیات وزیران با رئیس جمهور است که بر کار وزیران نظارت دارد و با اتخاذ تدابیر لازم به هماهنگ ساختن تصمیم‌های وزیران و هیات دولت می‌پردازد و با همکاری وزیران، برنامه و خط مشی دولت را تعیین و قوانین را اجرا می‌کند. در موارد اختلاف نظر و یا تداخل در وظایف قانونی دستگاه‌های دولتی در صورتی که نیاز به تفسیر یا تغییر قانون نداشته باشد، تصمیم هیات وزیران که به پیشنهاد رئیس جمهور اتخاذ می‌شود لازم‌الاجرا است. رئیس جمهور در برابر مجلس مسئول اقدامات هیات وزیران است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.