واکنش آیت الله مدرسی به درگیری های عراق؛ همه ما در یک کشتی هستیم

به گزارش امروز(سه شنبه) ایرنا به نقل از شفق نیوز، آیت الله محمد تقی مدرسی از مراجع تقلید عراق در بیانیه ای نسبت به بروز جنگ داخلی در این کشور هشدار داد.

وی در واکنش به درگیری های اخیر در عراق تاکید کرد: تمام مسئولان عراق باید حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند و به دنبال راه حل جدی برای مقابله با درگیری های ناخواسته باشند.

در این بیانیه آمده است: تنها راه عبور از این بحران گفت وگوی جدی، عدم در نظر گرفتن منافع شخصی و کوتاه آمدن از منافع تنگ نظرانه است. ما همگی در یک کشتی هستیم و اگر غرق شود هیچ کس از هلاکت نجات نخواهد یافت.

براساس آخرین گزارشهای غیررسمی، در جریان درگیری های شب گذشته تا بامداد امروز در بغداد و برخی دیگر از مناطق عراق بین آشوب طلبان و نیروهای امنیتی عراق ۳۰ نفر کشته شدند.

آیت الله "سیدکاظم حائری" از مراجع بزرگ شیعیان عراق دیروز (دوشنبه) با صدور بیانیه‌ای از مقام مرجعیت شیعیان عراق به دلیل کهولت سن و ضعف جسمانی کناره گیری کرد.ایشان پس از آیت الله محمد سید صدر (پدر مقتدی صدر) یکی از مراجع مهم شیعیان عراق بود.

آیت الله سید کاظم حائری در این بیانیه همچنین از مردم عراق خواست که وحدت کلمه خود را حفظ کنند و راه را بر اجرای پروژه‌های استعماری و صهیونیستی برای ایجاد فتنه ببندند و برای پایان دادن به «اشغالگری خارجی به خصوص آمریکایی» تلاش کنند.

وی همچنین خطاب به فرزندان شهید آیت الله سید محمد صدر تصریح کرد: فرزندان شهیدان صدر باید بدانند که علاقه به آن شهید کفایت نمی‌کند، بلکه باید با عمل صالح و پیروی واقعی از آموزه‌های آنان باشد و صرف ادعا یا وابستگی کافی نیست.

در این بیانیه تأکید شده که هرکس به نام شهیدان صدر در پی تفرقه در میان شیعیان و ملت عراق باشد یا به نام آنان خود را متصدی رهبری سازد بدون آنکه از اجتهاد یا دیگر شرایط رهبری شرعی برخوردار باشد «در واقع صدری نیست هرچند مدعی آن باشد یا به آنان منتسب شود».

به دنبال این موضوع، "مقتدی صدر" رهبر جریان صدر عراق از فعالیت‌های سیاسی، کناره گیری کرد و طرفدار جریان وی به کاخ ریاست جمهوری عراق در منطقه سبز بغداد یورش بردند و ساعاتی بعد و پس از تسلط نیروهای امنیتی بر کاخ ریاست جمهوری، طرفداران مقتدی صدر عقب نشینی از منطقه سبز بغداد را آغاز کردند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.