رای دادگاه بدوی رسیدگی به پرونده حادثه متروپل آبادان صادر شد

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری خوزستان ، سخنگوی قوه قضاییه در مورد آخرین وضعیت پرونده متروپل آبادان گفت: از روز وقوع حادثه متروپل تاکنون که حدود سه ماه و هشت روز می‌گذرد، پیرو تاکید رییس قوه قضاییه درمورد اینکه فرآیند رسیدگی و اتخاذ تصممیم در مورد این پرونده با سرعت دقت و صحت صورت پذیرد، به پرونده رسیدگی شد.

مسعود ستایشی بیان کرد: پرونده مورد بحث که ناظر بر اتهامات ۲۱ نفر از جمله شهردار اسبق، سابق و فعلی آبادان، سرپرست شهرداری منطقه یک آبادان، نماینده سازمان نظام مهندسی و سایر افراد به اتهام تصویب در وقوع قتل شبه‌عمدی ۴۳ نفر که ۳۶ نفر از آنها مرد و هفت زن بودند و همچنین ایراد صدمه بدنی شبه عمد منجر به مصدومیت ۱۳ نفر که تمامی این موارد ناشی از رعایت نشدن نظامات دولتی و ایمنی مقررات ماده ۶۱۶ به نسبت میزان تقصیر است، مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: میزان تقصیر هر فرد بر اساس بررسی و ارجاع پرونده به کارشناسان دادگستری مشخص شده است.

ستایشی ادامه داد: پرونده در دادسرا بررسی و منتهی به قرار جلب دادرسی شد. متعاقب آن کیفر خواست صادر و پرونده به دادگاه کیفری ۲ مرکز استان ارسال شد و رای شرعی و قانونی نسبت به این پرونده در مورد متهمان صادر شده است.

وی گفت: براساس رای صادر شده هر یک از متهمان متناسب با میزان تقصیر به پرداخت دیه کامل هفت زن مسلمان، دیه کامل ۳۶ مرد مسلمان در حق اولیای دم و پرداخت دیه مصدومان حادثه محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: هر کدام از متهمان پرونده به سه سال حبس تعزیری درجه پنج با احتساب ایام بازداشت، ۲ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی، لغو پروانه اشتغال و محرومیت از عضویت در سازمان نظام مهندسی برای متهمان مرتبط محکوم شدند.

حکم صادره در مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی است و پس از قطعیت قابل اجرا است.

ستایشی بیان کرد: متهم اصلی پرونده که در این حادثه جان باخت، به میزان ۷۵ درصد مقصر شناخته شده است که دیه اولیای دم از اموال وی پرداخت خواهد شد.

دادگاه رسیدگی به متهمان حادثه متروپل آبادان در سه جلسه در تیرماه در مجتمع قضایی شهید تندگویان اهواز با حضور خانواده های متوفیان این حادثه ، وکلا و متهمان برگزار شد.

ریزش ساختمان متروپل آبادان در دوم خرداد ۱۴۰۱ باعث کشته شدن ۴۳ نفر و مجروحیت ۳۷ نفر شد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.