۵۵ رشته صنایع دستی زنجان فعال است

سید سعید صفوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگا ایرنا افزود: استان زنجان پتانسیل بالقوه‌ای در حوزه صنایع‌دستی و صنایع غذایی دارد، بطوری‌که چندین بار میزبان جشنواره غذای کشورهای اکو بوده و همچنین کارگاه‌های فعال متعددی در زمینه تولید چاقو، مس، ظروف نقره و ملیله در این استان از قدیم ها مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه انتخاب یک شهر به‌عنوان شهر خلاق در واقع بازگو کننده تجربیات، ایده‌ها، دانایی و نوآوری یک جامعه است اضافه کرد: صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از اهرم‌های کلیدی برای تقویت همگرایی و انسجام اجتماعی، رشد اشتغال و حفظ سنت‌ها و دانش‌های در حال نابودی است و در این میان توسعه شهرهای خلاق نقش مهمی هم در ارتقای کیفیت زندگی شهروندان دارد.

این مسوول با یادآوری تاریخچه شهر زنجان در صنایع فلزات مختلف ادامه داد : صنایع فلزی متعددی در این شهر از سالیان دور تولید و عرضه می‌شود که معتقدیم زنجان به‌ نوعی شهر جهانی صنایع‌دستی فلزی بوده که این شهر در سال ۹۸ به‌عنوان شهر جهانی ملیله به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان ادامه داد: این صنایع فرهنگی، موجب شکل‌گیری خلاقیت و نوآوری و گسترش ارتباطات ملی و بین‌المللی می‌شود که برگزاری رویدادهایی نظیر جشنواره ملی آش و جشنواره غذای کشورهای اکو از آن جمله است.

وی، با اشاره به اهمیت تلاش دستگاه‌های دولتی در راستای تحقق اهداف شهر خلاق نیز خاطرنشان کرد: همه ما باید تلاش کنیم و از ظرفیت‌های موجود استان مانند گردشگری، صنایع‌دستی، صنایع غذایی، ابنیه تاریخی و غیره در راستای پیشرفت شهر و استان بهره بگیریم که عنصر اصلی در مسیر تحقق این اهداف، شهرداری و شورای اسلامی شهر هستند و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نیز به‌نوبه خود از این طرح حمایت می‌کند و امیدواریم بتوانیم در این راستا تاثیر گذار باشیم.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.