۳۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در یزد جذب شد

یزد – ایرنا – مدیر کل اقتصاد و دارایی استان یزد گفت: در یکسال گذشته ۳۴ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان در زمینه های مختلف جذب شده است.

به گزارش ایرنا محمد دهقان منشادی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته دولت و با بیان اینکه این مبلغ توسط هفت سرمایه گذار جذب شده است افزود: این سرمایه‌گذاران از کشورهای افغانستان، پارکستان، هندوستان و اتریش می باشند.

وی با اشاره به گشایش‌های اقتصادی آینده کشور در قالب مذاکرات احیای برجام اظهار کرد: در همین راستا علاوه بر تهیه و تدوین فرصت‌ها و اطلس سرمایه‌گذاری استان، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بی‌نام آماده واگذاری به سرمایه گذاران خارجی فراهم شده است.

وی درامدهای عمومی سال گذشته استان را هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون نیز چهار هزار و ۳۰۰ میلیون تومان درآمدهای عمومی در استان محقق شده است.

وی به وظیفه نظارت مالی اداره کل اقتصاد و دارایی استان بر تمام فعالیتهای مالی دستگاههای اجرایی نیز اشاره و اضافه کرد: طی یک سال گذشته از مجموع هفت هزار ملک دولتی در استان، تعداد ۷۰۰ فقره از آنها ساماندهی شده است.

وی گفت: این اداره کل بر فعالیت اقتصادی ۲۶ نهاد غیردولتی نیز نظارت مالی دارد و بدهی و مطالبات دستگاههای دولتی که هم اکنون حدود ۲۳ هزار میلیارد ریال است را مورد نظارت و ارزیابی قرارداده است.

مدیرکل گمرک یزد هم در این نشست از رشد شاخص های تجارت فرامرزی استان در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: کالاهای صادراتی و وارداتی گمرک یزد در یکسال اول فعالیت دولت سیزدهم از حیث وزن و ارزش با رشد روبه رو بوده است.

محمدحسین سلمانی افزود: در یکسال اول فعالیت دولت سیزدهم ۳ میلیون و ۲۱۳ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۹۱ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه از نظر وزن ۲ و از نظر ارزش ۱۱ درصد افزایش نشان می دهد.

وی ادامه داد: در همین مدت بیش از ۱۰۴ هزارتن کالا به ارزش تقریبی ۲۷۰ میلیون دلار از گمرک یزد به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه از نظر وزن ۲۹ و از حیث ارزش ۲۲ درصد رشد داشته است.

سلمانی با اشاره به سوال خبرنگاران در خصوص علت پائین بودن ارزش کالاهای صادراتی و وجود شایعاتی مبنی بر خام فروشی در حوزه صادرات استان، خاطرنشان کرد: ارزش پائین کالاهای صادراتی دلیلی بر خام فروشی نیست، عمده کالاهای صادراتی یزد کاشی و سرامیک، ظروف شیشه ای ، مقاطع و سازه های فولادی، انواع نایلون و گرانول، انواع هیدرو کربن های سبک و ترکیبات مولیبدن است که فرایند تولید نسبتا پیچیده ای نیز دارند.

مدیرکل گمرک یزد افزود: کالاهای صادراتی یزد در این مدت اکثرا به کشورهای همسایه شامل عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه، امارات متحده عربی، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، عمان و بلژیک ارسال شده است.

وی با اشاره به ۵۲ هزار فقره اظهارنامه صادراتی گمرک یزد در سال گذشته خاطرنشان کرد: روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ کامیون کالای صادراتی از گمرک یزد به خارج کشور صادر می شود و این حجم وسیع صادرات در حالی است که همه رویه های گمرکی در استان انجام می شود و گمرک با کمبود شدید نیروی انسانی روبرو است.

مدیرکل گمرک یزد، عمده کالاهای وارداتی استان را مواد اولیه واحدهای تولیدی، قطعات یدکی و ماشین آلات خط تولید ،گوشت مرغ ، الیاف آکرلیک و ضایعات کاغذ و مقوا ذکر کرد که بیشتر از کشورهای ترکیه، چین، امارات متحده عربی، ایتالیا، برزیل، هلند، عراق و ایتالیا، اسپانیا،آلمان و اندونزی به کشور وارد شده است.

وی در ادامه پذیرش ضمانتنامه بانکی به تاریخ ۱۵ بهمن بجای پرداخت حقوق ورودی نقدی را از جمله تسهیلات گمرک به واحدهای تولیدی عنوان کرد و افزود: این تسهیلات برای واحدهای دانش بنیان و فعالان اقتصادی مجاز به صورت ویژه در نظر گرفته شده است واین شرکت ها صرف نظر از زمان مراجعه می توانند ضمانت نامه یکساله به گمرک ارائه دهند.

سلمانی پذیرش ورود موقت مواد اولیه جهت تولید و صادرات با اعطای مهلت یا اخذ ضمانتنامه بانکی را از دیگر تسیهلات گمرک به واحدهای تولیدی عنوان کرد که می تواند به رشد صادرات و جبران کمبود نقدینگی این واحدها کمک شایانی کند.

مدیرکل گمرک استان یزد استرداد حقوق ورودی مواد اولیه به کاررفته در صادرات، ترخیص نسیه مواد اولیه و قطعات وارداتی واحدهای تولیدی، تعیین مسیرهای سبز و زرد برای واحدهای تولیدی به منظور تسهیل فرآیندهای گمرکی این واحدها، عدم نیاز به ارسال مکرر نمونه های وارداتی مواد اولیه واحدهای تولیدی به آزمایشگاه تعیین ماهیت را از دیگر تسهیلات گمرک به واحدهای تولیدی عنوان کرد.

 • وزیر آموزش و پرورش:۱۲۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام کشور هزینه شد

  وزیر آموزش و پرورش:۱۲۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام کشور هزینه شد

  شهرکرد_ ایرنا_ وزیر آموزش و پرورش با گرامی‌داشت هفته دولت و یاد و…

 • رفع مشکلات ۲۸۶ واحد تولیدی و ایجاد بازارچه‌های ملوانی در استان هرمزگان

  رفع مشکلات ۲۸۶ واحد تولیدی و ایجاد بازارچه‌های ملوانی در استان هرمزگان

  استان‌ها- ایرنا- جذب سرمایه گذاری خارجی، رفع مشکلات و موانع واحدهای…

 • متوقف شدن احداث پروژه پتروشیمی بهبهان تا زمان تایید نهایی ارزیابی زیست محیطی

  متوقف شدن احداث پروژه پتروشیمی بهبهان تا زمان تایید نهایی ارزیابی زیست محیطی

  اهواز – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: پتروشیمی بهبهان…

 • صادرات به عمان در چهار ماهه امسال ۱۳۴ درصد افزایش یافت

  صادرات به عمان در چهار ماهه امسال ۱۳۴ درصد افزایش یافت

  سمنان – ایرنا – رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان گفت: حجم صادرات…

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.