عملیات اجرایی طرح انتقال آب از غرب مشهد آغاز شد

مجری طرح ویژه تامین آب مشهد شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای جلوگیری از تنش آبی علاوه بر تقویت برنامه‌های مدیریت مصرف، برنامه‌ریزی و اجرای طرح های تامین کسری نیاز آبی با فوریت در دستور این شرکت است.

علی عبداللهی افزود: طرح انتقال آب از غرب مشهد از جمله این طرح هاست که در این طرح با مشارکت بخش خصوصی سالانه ۹۶ میلیون متر مکعب از منابع آبی غرب مشهد با خط انتقال ۵۶ کیلومتری به این شهر انتقال می یابد.

وی اضافه کرد: در این طرح ، آب در ۲ مخزن پنج هزار متر مکعبی در طول مسیر ذخیره سازی می شود.

مجری طرح ویژه تامین آب مشهد گفت: عملیات اجرایی خط انتقال اضطراری تامین آب شرب مشهد از منابع غرب در سال ۱۴۰۳ بهره برداری می شود.

عبداللهی افزود: طراحی و ساخت تجهیزات این طرح با اتکا به توان داخلی و دانش بومی عملیاتی می‌شود.

استان خراسان رضوی در اقلیم خشک واقع شده و از لحاظ شرایط آبی به شدت وابسته به منابع زیرزمینی است به طوری که بیش از ۸۵ درصد آب مورد نیاز آن از منابع زیرزمینی تامین می‌شود.

هم‌اکنون بیش از ٩٨ درصد حوضه شهرستان مشهد و ٩۵ درصد پهنه استان خراسان رضوی درگیر خشکسالی است. در تابستان امسال ۱۶ شهر استان از لحاظ تامین آب در شرایط قرمز قرار دارند و میزان مصرف آب در استان از تولید آن پیشی گرفته است.

همچنین ۹۹۲ روستای خراسان رضوی امسال با بحران کم‌آبی مواجه هستند که از این تعداد ۳۸۶ روستا در وضعیت قرمز، ۳۰۰ روستا در وضعیت نارنجی و ۳۰۶ روستا در شرایط زرد قرار دارند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.