ضرورت استرداد مجرمان متواری به کشور/مقابله با تروریسم به عزم جدی و جمعی نیاز دارد

به گزارش ایرنا از معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، «کاظم غریب آبادی» در دیدار با «شریف مالکوچ» رئیس آمبودزمان ترکیه و هیات همراه با بیان اینکه روابط ترکیه و ایران از دیرباز صمیمانه و همه جانبه بوده است، ابراز امیدواری کرد تا همکاری‌های حقوقی قضایی و حقوق بشری دو کشور نیز ارتقا یابد.

وی افزود: در ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، هم برای ترویج و حمایت از حقوق بشر برنامه‌ریزی می‌شود و هم مانند آمبودزمان ترکیه، مردم می‌توانند شکایات و درخواست‌های خود را مطرح و پیگیری کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: متأسفانه امروز در سطح جهان شاهد سیاسی شدن حقوق بشر، رویکردهای دوگانه و تبعیض‌آمیز برخی کشورها در قبال حقوق بشر هستیم که به نقض حقوق ملت‌ها انجامیده است.

غریب‌آبادی با بیان اینکه حقوق بشر اسلامی بر مبنای یک رویکرد متوازن و در راستای کرامت انسان‌ها می‌تواند راه علاجی برای چالش‌های موجود حقوق بشری باشد، لازمه این امر را تعامل وسیع‌تر کشورهای اسلامی در زمینه حقوق بشر دانست و نقش انجمن آمبودزمان‌های کشورهای اسلامی را در این حوزه موثر و مسلم دانست.

جرایم سازمان‌یافته نقض حقوق بشر است

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه با تأکید بر اهمیت مبارزه با فساد، مقابله مشترک با جرایم سازمان‌یافته مانند پولشویی، تروریسم، قاچاق انسان و قاچاق مواد مخدر را مهم دانست و گفت: علاوه بر دولت‌ها، مردم از این جرایم متضرر می‌شوند و حقوق آنان پایمال می‌گردد.

غریب‌آبادی با اشاره به تردد بالای شهروندان دو کشور افزود: برخی از شهروندان ما در ترکیه دچار مسائل حقوقی و قضایی می‌شوند و برخی به زندان می‌افتند. با توجه به انعقاد موافقت‌نامه انتقال محکومان میان دو کشور، درخواست داریم از این ظرفیت حقوقی به خوبی استفاده شود.

مقابله با تروریسم به عزم جدی و جمعی نیاز دارد

دبیر ستاد حقوق بشر، تحریم‌ها را جنایت علیه بشریت و نوعی جنگ اقتصادی خواند و ضمن تقدیر از رویکرد دولت ترکیه در مخالفت اصولی با تحریم‌های یک‌جانبه اظهار داشت: این تحریم‌ها، غیرقانونی و مغایر با حقوق بشر بوده و بر همسایگان ایران نیز تأثیر می‌گذارد. از آمبودزمان ترکیه درخواست داریم در ترویج ادبیات مخالفت با تحریم در میان انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی و انجمن آمبودزمانی کشورهای آسیایی تلاش کند.

وی با بیان اینکه ایران بیش از ۱۷ هزار قربانی ترور دارد افزود: جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین قربانی تروریسم است. لازم است کشورهایی که با پدیده تروریسم مواجه هستند، برای مقابله با این پدیده شوم با یکدیگر همکاری جدی داشته باشند. با توجه به تهدیدهای مشترک تروریستی علیه ایران و ترکیه، نیاز است همکاری دو کشور برای مقابله با تروریسم تقویت شود.

غریب‌آبادی گفت: در زمینه تروریسم و تحریم، رویکرد دوگانه کشورهای غربی به وضوح قابل رویت است، از یک طرف ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند اما از سوی دیگر، از طریق تروریسم ۱۷ هزار شهروند بی‌گناه و غیرنظامی ایرانی را به شهادت می‌رسانند یا از طریق تحمیل تحریم‌های یک‌جانبه حقوق میلیون‌ها ایرانی را نقض می‌کنند و حق حیات آنان را به مخاطره می‌اندازند.

دبیر ستاد حقوق بشر با تأکید بر اینکه مقابله با تروریسم به عزم جدی و جمعی نیاز دارد به انعقاد یادداشت تفاهم حقوقی و قضایی با عراق اشاره کرد که مقابله با تروریسم و دو گروه تروریستی منافقین و داعش و پیگیری قضایی و محاکمه عاملان ترور سردار شهید سلیمانی و همراهان ایشان از محورهای برجسته آن است.

غریب آبادی با اعلام آمادگی برای اشتراک تجارب حقوق بشری دو کشور، برای تبادل هیات‌های تخصصی حقوق بشری میان ایران و ترکیه نیز اعلام آمادگی کرد.

کشورهای اسلامی قربانی نقض حقوق بشر

شریف مالکوچ رئیس آمبودزمان ترکیه، نیز با بیان اینکه ملت‌های ایران و ترکیه با یکدیگر برادر و دولت‌های دو کشور با هم دوست هستند، اظهار داشت: تهران و آنکارا در حوزه‌های تاریخی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اشتراکات زیادی دارند و روابط ما در همه حوزه‌ها، به‌ویژه در حوزه حقوق انسان و حقوق بشر، باید ارتقا یابد.

وی با اشاره به یادداشت تفاهم‌نامه میان سازمان بازرسی و آمبودزمان ترکیه تصریح کرد: در این یادداشت تفاهم به دنبال سه هدف هستیم؛ نخست، تبادل تجربه میان دو کشور برای گسترش افق دید خود؛ دوم، الگوسازی برای سایر کشورهای اسلامی با توجه به اینکه سازمان بازرسی ایران و آمبودزمان ترکیه هر دو برای تأسیس انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی پیشقدم بوده‌اند و سوم به عنوان انجمن آمبودزمانی از کشورهای اسلامی باید با نهادهایی که در حوزه حقوق بشر فعالیت می‌کنند، همکاری کنیم.

رئیس آمبودزمان ترکیه تصریح کرد: همه جنگ‌ها در کشورهای اسلامی رخ داده، خانه‌های مسلمانان ویران و زنان کشته شده‌اند؛ اکثر نقض حقوق بشر علیه کشورهای اسلامی رخ داده است و همین امر، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی با بیان اینکه همدلی و همکاری تنگاتنگ میان کشورهای اسلامی می‌تواند حلال مشکلات باشد، افزود: در زمینه حقوق بشر، خداوند متعال در قرآن کریم، انسان را اشرف مخلوقات می‌داند و همین حق باید گرامی داشته شود.

شریف مالکوچ با بیان اینکه تروریسم دردسر و بلای کشورهای اسلامی است، اظهارداشت: این ساختار به خودی خود پدید نیامده و با حمایت برخی کشورها شکل گرفته است. در این زمینه، سطح خوبی از همکاری برای مقابله با تروریسم در میان دو کشور وجود دارد.

رئیس آمبودزمان ترکیه بکارگیری تحریم از سوی برخی کشورها را به‌مثابه سلاح جنگی خواند و بر موضع اصولی ترکیه در مخالفت با تحریم‌های یکجانبه تاکید کرد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.