روند کاهش ارزش یورو ادامه می‌یابد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، در حالیکه ارزش یورو در دو سال گذشته از آغاز همه گیری ویروس کرونا به پایین ترین حد خود رسیده و بحران انرژی در اروپا خطر رکود را در این قاره شدت داده است، سرمایه گذاران همچنان معتقدند که ارزش یورو باز هم کاهش می یابد و علاوه بر رکود، تورم و افزایش شدید قیمت ها نیز اروپا را تهدید می کند.

فایننشال تایمز نوشت: «ایزابل اشنابل» عضو هیات‌مدیره بانک مرکزی اروپا و «فرانسوا ویلروی دی گالهو» رئیس بانک مرکزی فرانسه عضو در گردهمایی سالانه بانک‌های مرکزی که از تاریخ ۳ شهریور در "جکسون هول" آمریکا برگزار می شود، نسبت به تداوم طولانی مدت سیاست‌های پولی فشرده در اروپا هشدار دادند.

براساس داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالا، معامله گران در هفته منتهی به ۲۳ اوت (یکم شهریور)، ۴۴ هزار و ۱۰۰ قرارداد خالص فروش داشتند که بزرگترین نزول یورو را نسبت به هفته نخست مارس ۲۰۲۰ نشان می دهد؛ زمانی که سرمایه گذاران موقعیت های فروش خالص ۸۶ هزار و ۷۰۰ یورویی را داشتند، زیرا اقتصاد منطقه یورو تا این اندازه وارد رکود نشده بود.

رکود تورمی به وجود همزمان تورم و رکود اقتصادی گفته شده که در تعریف اقتصادی به دو دوره سه ماهه پیاپی رشد منفی در اقتصاد یک کشور اطلاق می شود. تورم از نظر علم اقتصاد، اشاره به افزایش پیوسته سطح عمومی تولید پول، درآمدهای پولی یا قیمت است. تورم عموما به معنی افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمت در نظر گرفته می شود و روند مستمر فزاینده و نامنظم افزایش قیمت ها در اقتصاد است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.