دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با خانواده شهید حسین قشقایی

به گزارش ایرنا از اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری در ادامه دیدار از هنرمندان عرصه تئاتر، همزمان با هفته دولت، شامگاه یکشنبه (ششم شهریور) با حضور در منزل پدر شهید حسین قشقایی یاد و خاطره این شهید هنرمند را زنده کرد.

مدیر کل هنرهای نمایشی در ابتدای این نشست با تاکید بر لزوم زنده نگه داشتن نام و مخاطره تمامی شهدای انقلاب و دفاع مقدس و زنده بودن همیشگی آنها در در ذهن و قلب تمامی ایرانیان با اشاره به نامگذاری تالار قشقایی در مجموعه تئاتر شهر ادامه داد: از زمان دانشجویی و شروع فعالیت هنری خود در تئاتر که متوجه شدم سالن قشقایی براساس نام شهید بزرگوار حسین قشقایی است با حس خاصی وارد این سالن می‌شوم.

سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر حسی مقدس و قابل احترام برای ما دارد. هنوز هم عزیزانی که در این سالن به صحنه می روند، با حال خوب وارد این سالن می شوند

آمادگی چاپ خاطرات شهید قشقایی

نظری ضمن اعلام آمادگی انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی برای چاپ یادداشت یا خاطرات باقی مانده از شهید حسین قشقایی افزود: حفظ خاطره عزیزان هنرمند به ویژه شهید حسین قشقایی برای ما مغتنم است. شهید قشقایی ازجمله هنرمندان شهید ماست که تمامی جامعه هنری به او افتخار می کنند.

پدر شهید حسین قشقایی در پایان این دیدار گفت: شهدا دیدشان با دید ما متفاوت بود، نگاه ما زمینی بود و شهدا نگاه آسمانی داشتند.

دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با خانواده شهید حسین قشقایی

همسر شهید قشقایی نیز در ادامه ضمن ابزار خوشحالی از حضور کاظم نظری در این دیدار بیان کرد: بسیار خوشحال هستم که بعد از چنین سال یکی از مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جایگاه مدیرکل هنرهای نمایشی به دیدار ما آمدند. این دیدار نشان از زنده بودن نام و یاد شهدای هنرمند دارد.

خانواده شهید هنرمند حسین قشقایی به بیان تلاش‌های ندا ثابتی در پژوهش درباره زندگی این شهید و انتشار نمایشنامه این نویسنده در کتاب «در پی عشق دویدن» پرداختند.

در پایان این دیدار با اهدای لوح تقدیر توسط مدیرکل هنرهای نمایشی از خانواده شهید هنرمند حسین قشقایی تجلیل شد.

دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با خانواده شهید حسین قشقایی

به گزارش ایرنا؛ شهید حسین قشقایی کارشناس تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک بود. وی پس از اخذ مدرک کارشناسی در سال ۱۳۵۲، حدود یک سال به‌صورت قراردادی در اداره تئاتر فعال بود و از طرف آن اداره به تدریس تئاتر در شهرستان‌های مختلف پرداخت تا زمانی که به دلیل بروز مشکلات بر سر مسائل اعتقادی از اداره تئاتر اخراج شد.

این شهید بزرگوار تا زمان شهادتش همچنان به فعالیت‌های انقلابی خود ادامه داد تا اینکه در تاریخ ششم دی‌ماه سال ۱۳۵۷، هنگام تشییع پیکر شهید کامران نجات‌اللهی در خیابان امیرآباد (کارگرشمالی) مورد اصابت گلوله قرار گرفت و شهید شد.

زنده‌نام قشقایی در دوران حیات خود چندین نمایشنامه، تحقیق و گزارش به رشته تحریر درآورده است که از آن جمله می‌توان به نمایشنامه نهضت حروفیه، نمایشنامه نفت، تحقیق در نمایش سنتی ترکیه (قراگز)، رساله پایان‌نامه تحصیلی، مقاله فصل رسوایی در بیان رسالت واقعی هنر و هنرمند و… اشاره کرد.

پس از شهادت حسین قشقایی و پیروزی انقلاب، نمایش نهضت حروفیه نوشته این هنرمند با کارگردانی داوود دانشور، طراحی فریدون علیاری و بازی تاجبخش فنائیان، سعید کشن‌فلاح، محمود هندیانی، سیاوش هاشمیان، محمد کاسبی، کاظم بلوچی، جلیل فرجاد، یدالله وفاداری در تاریخ یازدهم فروردین‌ماه سال ۱۳۵۸ در مجموعه تئاتر شهر اجرا شد و نام سالن اجرای این نمایش به نام این شهید هنرمند مزین شد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.