تقویت دیپلماسی محیط زیست در راس برنامه های دولت سیزدهم است

به گزارش ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، سیدحسین موسوی فر با اشاره به دستاوردها، اقدامات و فعالیت های شاخص سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه امور بین الملل و کنوانسیون ها در اولین سال آغاز به کار دولت سیزدهم، اظهارداشت: در اولین سال فعالیت دولت مردمی و انقلابی، سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت گسترده ای در جهت افزایش تعاملات منطقه ای و بین المللی با هدف حل معضلات زیست محیطی و عملیاتی کردن سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری انجام داده است.

وی افزود: رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین روزهای پس از انتصاب در چهارمین مجمع آسیا و اقیانوسیه وزیران و مراجع محیط زیستی به صورت برخط سخنرانی کرد.

رئیس مرکز اموربین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حضور موثر ریاست این سازمان در بیست و ششمین کنفرانس اعضای کنوانسیون تغییرات آب و هوایی در شهر گلاسکوی اسکاتلند که در آبان ۱۴۰۰ برگزار شد، گفت: پس از دستور رییس جمهور مبنی بر حل معضل ریزگردها در تعامل با کشورهای منطقه، رییس سازمان در سفر به کشورهای سوریه، کویت و عراق با مقامات محیط زیستی این کشورها در خصوص تقویت دیپلماسی محیط زیست رایزنی‌های عملیاتی صورت داد.

به گفته موسوی فر، دیدار با سفیر فرانسه در تهران و رییس برنامه توسعه ملل متحد در ایران در خصوص همکاری های دوجانبه از دیگر ملاقات های بین المللی معاون رییس جمهور بوده است.

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین اتفاقات برای تقویت دیپلماسی محیط زیست، برگزاری گردهمایی سفرای کشورهای همجوار و اسلامی در خرداد ۱۴۰۱ و نشست وزیران و مقامات محیط زیستی ۱۱ کشور منطقه در تهران بود که به منظور پیگیری دستورات رییس جمهور در خصوص رفع معضلات زیست محیطی منطقه به ویژه پدیده ریزگردها برگزار شد.

رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: رییس سازمان محیط زیست در حاشیه برگزاری این نشست با وزرای محیط زیست برخی از کشورها از جمله عراق، سوریه، امارات متحده عربی و ارمنستان در خصوص همکاری های دوجانبه گفت و گو کرد.

وی، امضای یادداشت تفاهم همکاری با کشورهای عراق، سوریه، امارات متحده عربی، ترکمنستان و کویت را از دیگر دستاوردهای عملی و مهم در حوزه تعاملات بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست دانست.

موسوی فر در ادامه، شرکت رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پنجمین نشست نمایندگان دائم نزد برنامه محیط زیست ملل متحد و پنجاهمین سالگرد تاسیس برنامه محیط زیست ملل متحد در اسفند ۱۴۰۰ و رایزنی با همتایان در جهت گسترش تعاملات بین المللی، دیدار رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های این سازمان با سفرای سوئد، ترکیه، سوریه و عراق در تهران، برگزاری گردهمایی محیط زیست، دیپلماسی منطقه ای، مدیریت تغییر اقلیم، آب و مقابله با گرد و غبار با حضور سفرای کشورهای همسایه، برگزاری دو جلسه کارگروه مذاکراتی تغییر اقلیم، حضور هیات اعزامی نماینده GIZ به نمایندگی از اتحادیه اروپا در سازمان حفاظت محیط زیست و مذاکره در خصوص همکاری در قالب کمک مالی ۴ میلیون یورویی اتحادیه اروپا را از دیگر مصادیق تعاملات بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد.

به گفته وی، تنظیم گزارش در خصوص موضوع حقوق بشر در محیط زیست و ارایه آن به ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، تنظیم و ارایه گزارش در خصوص اثرات تحریم بر اجرای پروژه ها و همکاری های محیط زیستی و تنظیم مواضع جمهوری اسلامی ایران برای دومین کنفرانس بین المللی اقیانوس های ملل متحد در لیسبون از اهم فعالیت ها سازمان با هدف هم افزایی بین بخشی و تقویت دیپلماسی محیط زیست بوده است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.