تعزیه باعث عزت و سربلندی هنر ایران در مقیاس جهانی است

به گزارش خبرنگار تئاتر ایرنا؛ دومین شب از آیین سوگواره «زخم عتیق» با حضور محمد یاشارنادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، غلامرضا منتظری از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، حسین مسافر آستانه مدیرعامل اسبق انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، محمد دشتگلی مدیرکل اسبق مرکز هنرهای نمایشی، کریم خوشمرام معاون هماهنگ‌کننده بنیاد فرهنگی روایت فتح و میلاد جباری نویسنده و کارگردان تئاتر در محوطه باز بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

سرمایه و جایگاه تعزیه را باید قدر بدانیم و بر صد بنشانیم

در این مراسم غلامرضا منتظری نماینده مجلس و عضوکمیسیون فرهنگی خانه ملت، تعزیه را یکی از سرمایه‌های فرهنگی و معنوی عنوان کرد و گفت: هنر تعزیه ریشه در افکار و اندیشه‌های دینی ایرانیان دارد. این آئین یکی از اصیل‌ترین هنرها و سرمایه فرهنگی و معنوی است که مزیتی برای ما محسوب می‌شود. باید قدر بدانیم و بر صد بنشانیم.

وی در ادامه با ابراز تاسف از آنکه در مقام عمل این هنر مورد کم‌توجهی و بی‌مهری قرارگرفته است خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی چند سال اخیر کم‌کم شاهد آن هستیم که این غبار مظلومیت و محرومیت از سیمای پاک این هنر در حال زدوده شدن است که می‌بایست برای این امر چند اقدام مهم را باهم پی بگیریم.

تعزیه باعث عزت و سربلندی هنر ایران در مقیاس جهانی است

اقداماتی که می‌تواند تعیه را به جایگاه اصلی آن باز گرداند چیست؟

منتظری در تشریح اقداماتی که می‌تواند توجه به هنر فاخر تعزیه به جایگاه والای خود در آئین‌های نمایشی کشومان را بار دیگر احیا کند گفت: یکی از مهمترین اقدامات بحث آموزش این هنر به‌ویژه در بین نوجوان و جوانان مستعد کشور است.

امروز وقت آن رسیده که تنها به انتقال تجربه‌ها بسنده نشود و با استفاده از ظرفیت اساتید تعزیه این هنر را در جای‌جای این مرزوبوم گسترش داده تا شاهد رشد و بالندگی هر بیشتر و بهتر آن باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به راهکارهای تقویت این هنر اظهار داشت: می‌بایست زمینه یک رقابت سالم را برای آفرینش‌های هنری در عرصه تعزیه بیش از گذشته فراهم کنیم. به نظر می‌رسد برپایی سوگواره‌های ملی و منطقه‌ای می‌تواند پاسخ‌گوی این انتظار باشد.

وی با تاکید بر آنکه حفظ و انتشار نسخه‌های قدیمی به‌عنوان میراثی مهم؛ یکی از راه‌های تقویت و گسترش هنر تعزیه است تصریح کرد: نسخی که هر چه قدر اصیل‌تر باشند اثربخشی هنر تعزیه را در جامعه بیشتر می‌کند که متأسفانه دیده‌شده ما گاهی وقت‌ها این میراث ارزنده را به‌راحتی ازدست‌داده و به آن‌ها کم‌توجهی شده است.

تعزیه باعث عزت و سربلندی هنر ایران در مقیاس جهانی است

لزوم گسترش بیش از پیش چتر حمایتی مسئولان بر تعزیه

هنر تعزیه نیازمند امکانات و الزاماتی است که اگر به آن توجه شود بی‌تردید باعث عزت و سربلندی هنر ما آن‌هم نه در مقیاس ملی که در مقیاس جهانی خواهد شد

رئیس اسبق سازمان بسیج هنرمندان در خصوص وظیفه‌ مسئولان و متولیان در خصوص حفظ و نشر این هنر با قدمت نیز عنوان کرد: چتر حمایتی مسئولان و متولیان بر سر این هنر باید بیش از گذشته باز و گسترده شود این هنر نیازمند امکانات و الزاماتی است که اگر به آن توجه شود بی‌تردید باعث عزت و سربلندی هنر ما آن‌هم نه در مقیاس ملی که در مقیاس جهانی خواهد شد.

پژوهش‌هایی که درگذشته در عرصه تعزیه شکل‌گرفته برای بسیاری از محققان و پژوهشگران خارجی و به‌خصوص اروپایی شگفت‌انگیز بوده و الهام‌بخش بسیاری از هنرها شده است

منظری در پایان گفت: ما هم در کمیسیون فرهنگی مجلس به جد پیگیر این مسئله هستیم و خواهیم بود و قطعاً با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان صداوسیما می‌بایست به بحث و گفتگو بنشینیم و با عزم جدی و همت بلند برای حمایت از این هنر اصیل و خدادادی با همه توان تلاش خواهیم کرد.

دومین شب از سوگواره آیینی «زخم عتیق» که به نام مرحوم نادر طالب‌زاده و شهید سید ابراهیم اصغرزاده نام‌گذاری شده بود توسط مجید خسروان با اجرای مجلس طفلان مسلم برپا شد.

این مراسم به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح به مدت هفت شب از روز ۵ شهریور لغایت ۱۱ شهریورماه ساعت ۲۰:۳۰ در محوطه باز ساختمان مرکزی بنیاد فرهنگی روایت فتح واقع در میدان فردوسی، ابتدای خیابان شهید سپهبد قرنی نبش کوچه شهید فلاحت پور برگزار و ورود برای عموم آزاد است.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.