تخریب ۷۰ درصد تأسیسات فرودگاه‌های افغانستان از سوی نیروهای ناتو

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری صدای افغان (آوا)، کنفرانس خبری وزارت ترابری و هوانوردی امروز در مرکز رسانه‌های حکومت طالبان برگزار شد.

« مولوی حمیدالله آخندزاده » سرپرست وزارت ترابری و هوانوردی در این کنفرانس گفت: فرودگاه بین المللی کابل توسط نیروهای ناتو و آمریکایی‌ها تخریب شده بود که توسط وزارت ترابری و هوانوردی با استفاده از کادر داخلی و همکاری فنی کشور قطر و امارات متحده عربی دوباره فعال شده است. به علاوه فرودگاه بین المللی مزارشریف نیز با همکاری تیم فنی کشور ازبکستان دوباره فعال شد.

وی در ادامه سخنانش افزود: تجهیزات و تأسیساتی به ارزش میلیون‌ها دلار در فرودگاه بین المللی کابل از سوی نیروهای خارجی از بین برده شدند.

به گفته وی در مجموع طی یک سال گذشته تعداد ۳ هزار و ۲۴۳ پرواز داخلی و خارجی از فرودگاه های افغانستان صورت گرفته که در این پروازها تعداد ۳۶ هزار و ۹۶۳۱ مسافر انتقال داده شده است.

حمید الله آخندزاده گفت، طی یکسال گذشته ۹۲۷ شرکت و اتحادیه حمل و نقل جاده‌ای و ۲۰ هزار وسایط نقلیه ترابری در مرکز اطلاعات این وزارت ثبت شده است.

غلام جیلانی وفا مسئول عملیاتی وزارت ترابری و هوانوردی نیز در این کنفرانس گفت: به منظور ارائه خدمات در فرودگاه‌های بین المللی کشور قرارداد دو پروژه بزرگ در بخش تأمین امنیت هوانوردی و خدمات با شرکت « گاک» امضا شده است.

وی خاطرنشان کرد، از طریق این قرار دادها تقریبا برای ۹۰۰ نفر از شهروندان افغان زمینه کار فراهم شده است و برای اولین بار در کشور چک مکمل c -check هواپیمای ایربس A۳۱۰-۳۰۰ شرکت هوایی آریانا در طول ۲۸ روز کاری در داخل کشور انجام شد.

مسئول سیاستگذاری مصونیت و تحقیقات هوانوردی نیز در این کنفرانس از بازنگری قانون تنظیم حمل و نقل جاده مطابق «شریعت اسلامی و معیارهای بین المللی و ملی» خبر داد و گفت که قانون های جدید در این زمینه طرح و تدوین شده است.

« مهندس حافظ صدیق الله عابد » ‏مسئول مالی و اداری وزارت ترابری و هوانوردی در برنامه حسابدهی سالانه گفت: بر اساس توافقنامه بین کشور افغانستان و پاکستان قرار است بزودی خدمات اتوبوسرانی در مسیر جلال آباد – پشاور و قندهار – کویته آغاز شود.

همچنین مسئول عملیاتی این وزارتخانه تاکید کرد که با خروج نیروهای خارجی ۷۰ درصد تأسیسات فرودگاه‌ها از سوی خارجی‌ها و یا هم "افراد مغرض" از بین رفته اند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.