استاندار کرمان: تغییر الگوی کشت در این استان پیگیری می شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدمهدی فداکار روز دوشنبه در نشست شورای اداری کرمان افزود: این استان اقتصاد متنوعی دارد، اما در سال های اخیر بخش معدن برجسته شده و دیگر بخش های اقتصاد زیر چتر معدن دیده نشده و به آنها توجه نشده است.

وی اظهار داشت: کرمان در حوزه گردشگری نیز ظرفیت های عظیم و مهمی دارد، اما با وجود ثبت هفت اثر جهانی در این استان تعداد گردشگران مناسب نیست.

استاندار کرمان تاکید کرد: معدن و صنعت از بخش های پیشران توسعه این استان است و بیش از ۱۲ هزار نفر در خودروسازی های کرمان مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه چالش اصلی کرمان تامین آب آشامیدنی و کشاورزی است بیان کرد: در بعضی از شهرها آب بسیاری از چاه های این استان پایین رفته و شور شده است و برای حل مشکل تامین آب شرب انتقال آب از خلیج فارس برای شمال، سد نسا بم برای شرق و سد جیرفت برای جنوب استان انجام می شود.

فداکار افزود: در بخش کشاورزی در برخی نقاط آب وجود دارد و کشاورزی ما سنتی و مصرف آب بالا، اما بهره وری پایین انجام می شود.

وی تصریح کرد: زنجیره تولید محصول و صنایع جانبی و پایین دستی در کنار صنایع بزرگ شکل نگرفته و با وجود معادن فراوان باید صنایع دیگر نیز در کنار آنها ایجاد شود.

استاندار کرمان گفت: متوازن نبودن پرداخت حقوق کارکنان مشکل و از گلایه های ما در حوزه امور استخدامی است که نارضایتی‌هایی در بین کارکنان ادارات ایجاد کرده است و همکاران وزارت کشور وضع خوبی در این زمینه ندارند.

وی ادامه داد: برداشت های متفاوت از قوانین نیز از مشکلات حوزه استخدامی است که یکی از موارد آن تبدیل وضعیت ایثارگران محسوب می شود.

فداکار خاطر نشان کرد: مسئله کمبود نیروی انسانی در ادارات بویژه در شهرستان‌های تازه تاسیس مشکل بزرگی است و در این شهرها ساختار اداری وجود ندارد و مجوز استخدامی نداریم و نیروهای جدید استخدامی نیز هنوز بلاتکلیف هستند.

وی اظهار داشت: استقرار دستگاه های اداری در شهرستان های ریگان، فهرج و نرماشیر خواسته جدی مردم است و رییس جمهور نیز سفر به استان کرمان تاکید کردند که دستگاه‌های اداری این سه شهرستان نیرو داشته باشند و باید ادارات در این شهرستان ها به طور کامل مستقر شوند.

افتتاح ۳۴۵۰ میلیارد تومان پروژه گاز کرمان

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان گفت: در هفته دولت بزرگترین پروژه گاز رسانی در کشور در این استان با اعتبار سه هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان افتتاح شد و هفت شهر، ۱۷۴ روستا و ۱۹۱ صنعت و ۲۸ هزار خانوار از نعمت گاز برخوردار شدند.

منوچهر فلاح افزود: همچنین در این هفته عملیات گاز رسانی به سه شهر، ۲۷۳ روستا با اعتبار یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان آغاز شد که با اتمام آن ۳۷ هزار خانوار گاز رسانی می شوند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر از ۸۴ شهر استان کرمان، تعداد ۷۶ شهر گاز دار هستند که ۲۵ شهر در چهار سال اخیر به شبکه گاز سراسری پیوستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان ۹۸ درصد از جمعیت شهری و ۵۵ درصد از جمعیت روستایی استان کرمان در حال حاضر از نعمت گاز برخوردار هستند و نرخ رشد گاز رسانی استان ۷.۲ درصد است که نسبت به میانگین ۱.۶ درصد کشوری قابل توجه است.

به گزارش ایرنا، نشست شورای اداری استان کرمان با حضور میثم لطیفی معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور و جمعی از مدیران استان در سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان برگزار شد.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.