۷۳ درصد خانوارهای لرستانی از طرح کالا برگ فجرانه بهره مند شدند

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به کمک به واحدهای تولیدی با اجرای طرح کالابرگ الکترونیک و طرح فجرانه در کشور ، گفت :۷۳ درصد خانوارهای لرستانی از طرح کالا برگ فجرانه بهره مند شدند.

۷۳ درصد خانوارهای لرستانی از طرح کالا برگ فجرانه بهره مند شدند

به گزارش خبرآنلاین لرستان ، دولت سیزدهم به منظور حمایت از معیشت مــردم از ابـتـدای فعالیت خـود طرحهای متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است، به طوری که مقایسه یارانه پرداختی در دولت سیزدهم با دولتهای قبل حاکی از افزایش بیش از ۱۸ برابری یارانه هاست

دولت با اجرای طرح کالا برگ الکترونیک، اختیار، افـزایـش تـــابآوری و رشـد قـدرت خـریـد، دسترسی بـه نـشـانهـای غذایی داخلی و خارجی با یارانه موجود و پرداخت مابه التفاوت خرید انجام شده از سوی دولت، اعتباری بـرای ۶۱ میلیون واجـد شرایط در هفت دهک اول درآمدی فراهم کرده است .

مرحله نخست اجرای این طرح به گونه ای بود که سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد از امتیاز تشویقی آن بهره مند میشدند و اگر ۲۰۰ هزار تومان مبلغ یارانه خود را از میان ایـن ۱۱ قلم ( برنج ایـرانـی، حبوبات، شیر کم چرب، پنیر، ماست کم چرب، مرغ، تخم مر غ، روغـن مایع، ماکارونی و قند و شکر که طبق نظر انستیتوی تغذیه ایران به تأیید رسیده بود در سبد غذایی این طرح با قیمت سال ۱۴۰۱ تعریف شد ) خریداری میکردند، یارانه تشویقی به میزان ۱۲۰ هزار تومان در بستر شبکه ملی اعتبار و براساس کد ملی سرپرستان خانوار به حساب آنها واریز میشد. به عبارتی دیگر با استفاده از این طرح، یارانه دهکهای یک تا ۳ درآمدی به ۵۲۰ هزار تومان و یارانه دهکهای چهارم تا هفتم درآمدی به ۴۲۰ هزار تومان افزایش یافت.

۷۳ درصد خانوارهای لرستانی از طرح کالا برگ فجرانه بهره مند شدند

سید فرهاد ناصری نیا مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت : دولت سیزدهم از ابتدای حضور در حوزه اجرایی کشور، اقدامات مهمی در بخش‌های اقتصادی و معیشت مردم انجام داد از جمله آنها افزایش یارانه‌ها، طرح امنیت غذایی برای کودکان و مادران باردار و طرح فجرانه کالا برگ الکترونیکی است.

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: در قالب طرح فجرانه ، خانوار دهک‌های اول تا هفتم درآمدی یارانه بگیر، مشمول ۲۲۰ هزار تومان اعتبار خرید ۱۱ قلم کالای اساسی می باشند و در ایام ماه مبارک رمضان که با نوروز ۱۴۰۳ همزمان شده است برای معیشت مردم کمک کننده است.

ناصری نیا ادامه داد : تعداد خانوارهای استان در این دهک ها ۴۹۸ هزار و ۸۶۳ می باشند که از ابتدای طرح تاکنون ۳۸۸ هزار و ۸۲۹ خانوار از طرح کالابرگ فجرانه بهره مند شدند .

وی تعداد جمعیت بهره مند شده استان را بیش از یک میلیون نفر عنوان کرد و ادامه داد : بیش از ۵ هزار فروشگاه اعم از زنجیره ای و خرد در این طرح مشارکت نمودند که تاکنون اعتباری حدود ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است .

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد : با اجرای طرح کالابرگ فجرانه تولید واحدهای اقتصادی در سطح کشور و استان افزایش یافته و بیشتر فروشگاه های استان از این طرح متنفع شده اند .

ناصری نیا به رضایت و ایجاد نشاط در بین قشر محروم و متوسط جامعه در اجرای این طرح اشاره کرد و گفت : طبق آمار سازمان یونیسف با اجرای این طرح در کشور در تغذیه سالم مردم افزایش ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری را داشته ایم که زمینه بزرگتر شدن سفره مردم به ویژه اقشار کم درآمد و متوسط را فراهم کرده است .

وی بیان کرد : با اجرای طرح فجرانه کالا برگ الکترونیکی نوعی کمک غیرمستقیم به واحد های تولیدی و افزایش رونق تولید بود و دولت با این طرح سبب کمک به معیشت مردم و تولیدکنندگان شده است.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه طرح کالابرگ فجرانه از ۱۷ بهمن ماه سال گذشته آغاز شده است خاطر نشان کرد : این طرح در سه مرحله آغاز و تا ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری ادامه دارد و مرحله سوم این طرح از ۲۰ فروردین ماه نیز آغاز می شود و مردم تا امروز ( ۱۸ فروردین ماه)فرصت دارند که از اعتبار یارانه مضاعف ماه گذشته خود استفاده کنند.در این مرحله از فجرانه هم مشمولان طرح می‌توانند، ۱۱ قلم کالای اساسی را در مجموع با تخفیف ۲۲۰ هزار تومان به ازای هر عضو خانوار خریداری کنند.

46

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید