تشعشعات هسته‌ای بیخ گوش روسیه و اوکراین/ چقدر خطر جدی است؟

هرگونه موشک و یا سقوط هواپیما که به سازه حفاظتی راکتورهای نیروگاه زاپوریژیا آسیب وارد کند و همچنین قطع برقی که برای خنگ نگه داشتن راکتورها لازم است می تواند باعث بروز فاجعه ای هسته ای در نیروگاه زاپوریژیا شود که عواقب آن می تواند دامن هر دوکشور اوکراین و روسیه را بگیرد.

تشعشعات هسته‌ای بیخ گوش روسیه و اوکراین/ چقدر خطر جدی است؟

به گزارش خبرآنلاین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که حملات به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا می‌تواند منجر به فاجعه هسته‌ای شود. این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا سه‌شنبه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «حمله بی‌پروای هواپیماهای بدون سرنشین به نیروگاه اتمی زاپوریژیا خطر حادثه هسته‌ای خطرناک را افزایش می‌دهد. چنین حملاتی باید متوقف شود. روسیه باید از نیروگاه اتمی زاپوریژیا خارج شود».

این اظهارات جوزپ بورل، در حالی مطرح شد که روز یکشنبه چندین پهپاد مملو از بمب به بخش‌هایی از این مجتمع از جمله رستوران و محوطه بار حمله کردند. مقام‌های این نیروگاه روز یکشنبه اعلام کردند که در طی حمله‌ پهپادها یکی از شش راکتور هسته‌ای در این نیروگاه مورد هدف قرار گرفته است. به گفته آنها هیچ خسارت یا تلفات جدی در این نیروگاه وجود نداشت و سطح تشعشعات در نیروگاه پس از حملات طبیعی بود. با این حال، آژانس انرژی اتمی روسیه گفته است که سه نفر در این حمله زخمی شده اند.

Author: aminkav

دیدگاهتان را بنویسید